Diyabet Hastalığı Nedir, Diyabetik Hastalıklar Nelerdir, Diyabetik Yemekler Hangileridir, Günümüzde en sık rastlanan hastalıklardan biri halini alan diyabet, insanların yemek alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını da fazlasıyla etkiliyor, Diyabetin, şeker hastalığının birçok sebebi olabiliyor, önemli olan ise, kişinin kendisini dinleme becerisini gösterebilmesi, bedeninde ve gündelik alışkanlıklarında belli işaretleri vakından takip ederek hastalığı fark edebilmekte geç kalmaması.

Diyabet Nedir

İç Hastalıkları ve Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, şekerin önemli bir gıda unsuru olduğunu belirtirken, tüketilen gıdaların yarısından fazlasında da bulunması gerektiğine, daha doğrusu şeker içeren gıdalarla beslenilmesinin önemli olduğuna dikkat çekiyor, Kast edilen de sadece sofra şekeri değil. Nişasta, meyve, pirinç gibi temel gıda maddelerinin hepsinde şeker bulunuyor bunların hepsi vücutta şekere dönüşüyor. Ekmek ise hepimizin ana seker kaynağı konumunda.

Meyvedeki, sütteki, tahıllardaki şeker olarak rak bu grubu sınıflandıran, Prof. Dr. Zeynep Oşar Siva, günlük gıda gereksiniminin en az yansını da bunların oluşturması gerektiğinin altını çiziyor. Prof. Dr. Siva, şekerin vücutta kat ettiği yolu ise şu sözlerle anlatıyor: “Ağızdan başlayan sindirim sürecinden sonra seker pankreasa ulaşır ve orada insülin hormonu salgılanır. Bıı hormonun etkisiyle şekerin fazlası karaciğerde depolanır ve kaslarda kullanılır. Ayrıca kan yoluyla tüm şeker kullanan noktalara, özellikle de beyine büyük zararı vardır.