Şeyh Mualla Şıh Mualla Yemeği Tarifi, Hazırlaması, Malzemeleri, Püf Noktası, Patlıcanları alacalı soyup 2 cm aralıklarlada . gövdesinden ayırmadan dilimleyin. Bol tuzlu suda 30 dakika bekletip acısını çıkarıp, yıkayıp sülün. Kağıt peçeteyle iyice kurulayıp sıvıyağda çevire çevire hafifçe kızartın ve geniş bir tencereye yon yana dizin. Öte yandan derin bir kabın içine yemeklik çok ince doğranmış kuru soğanlar koyun.

Yine incecik halka dilimlediğiniz biberleri ve pirinç tanesi donranmış sarımsakları ekleyin. Rende domates veya salçayı ilave edin. Tuz ve karabiberi serpiştirin,. En sonunda haşlanmış mercimek veya nohudu ve nar ekşisini katıp bir kaşıkla tüm o malzemeleri iyice karıştırın, Sonrada tenceredeki patlıcanların dilimlerinin arasını bu karışımla doldurun. Artan karışımı en üste serpiştirin. İncecik doğranmış yeşil soğanları da en üste yayıp zeytinyağını ve sıcak suyu malzemelerin üzerine gezdirin.

Tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte patlıcanlar iyice yumuşayıncaya dek pişirin. Ocaktan alıp soğuyunca ince kıyılmış maydanozla süsleyip servise sunun.


Şeyh Mualla Şıh Mualla