Lebeniye Tarifi, Lebeniye Nasıl Yapılır, Lebeniye Yemeği, Çukur kap, geniş yassı tepsi, geniş tava, tahta kaşık, el mikseri, büyük tencere, büyük ve çukur servis tabağı 2 su bardağı dolusu ince bulgur 300 g yağsız dana kıyması (3 kez çekilmiş, sakız gibi) 1 çay kaşığı tuz

2 bardak sıcak su 1 kg çifte çekilmiş dana kıyması 1 demet kıyılmış maydanoz 4 büyük ince doğranmış soğan 1 çay bardağı ayçiçekyağı 1 paket dolmalık fıstık 1 çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı tarçın V2 çay kaşığı tuz 2 kg kaymaksız yoğurt 1 çorba kaşığı nişasta 1 cav kasığı tuz.

Lebeniye Tarifi

lebenıyenın yapılışı: Yoğrulmuş bulgurdan ceviz büyüklüğünde toplar alınır, içi parmakla açılır ve ortasına hazırlanmış kıymadan koyulur, üstü kapatılır ve yuvarlak hale getirilir.

Yoğurdun hazırlanışı ve köftenin pişirilişi: Yoğurt kabını ölçü olarak kullanmak suretiyle, 2 kap su geniş, büyük tencereye koyulur. Yoğurt, tuz ve nişasta ilave edilir, el mikserini kullanarak krema kıvamına gelene kadar çırpılır. Çırpılmış yoğurt kısık ateşte kaynayana kadar sürekli karıştırılır. Hafif ateşle, tıkırdayarak yaklaşık 20 dakika çiğ köfteler pişirilir. Bu aşamada yoğurt kesinlikle karıştırılmamalıdır. Ateş kapatılır, 5-10 dakika yoğurt içinde köfteler dinlendirilir.