Köfteli Çorba Tarifi, Köfteli çorba Nasıl Yapılır, Yemeği, Köftenin hazırlanışı:Tüm köfte malzemeleri çukur bir kapta iyice yoğrulur. Avuçlar ıslatılarak, yoğrulmuş kıymadan misket büyüklüğünde köfteler yapılır ve daha sonra kullanılmak üzere bir tepsiye koyulur. Çorbanın daha hafif olması istenirse, köfteler çiğ olarak çorbaya ilave edilebilir ancak köfteler aşağıda tarif edildiği gibi kızartılırsa, daha lezzetli olur. 1/2 tencerede sıvıyağ iyice ısıtılır ve hazırlanmış köfteler yağda kızartılır. Kevgir ile yağdan çıkarılıp çorbaya ilave edilmek üzere bekletilir. Rendelenmiş domates, tereyağında kavrulur. Su, bulyon ilave edilir ve kaynama noktasına getirilir. Bu arada pirinç soğuk su ile yıkanır ve kaynayan karışıma ilave edilir. Pirinç pişene kadar hafif ateşte kaynatılır. Daha sonra, maydanoz ile köfteler ilave edilir ve yaklaşık 5 dakika pişirilir.Çukur tabağa aktarılır ve servis edılir.

Köfteli Çorba Tarifi

Çorbanın hazırlanışı: Dilimli ekmekler fırın tepsisine dizilir ve fırında pembeleşir. Ekmekler küçük parçalara ayrılır ve kenarı yüksek ateşe dayanıklı alüminyum tepsiye yayılır. Pişmiş nohutlar kevgir ile alınır ve tepsiye yayılmış ekmek parçalarının üzerine koyulur. Nohutun geriye kalan suyu tekrar kaynatılır ve 3-4 kepçe su nohutların üzerine eşit şekilde dökülür. Tepsi hafif ateşi te ısıtılır ve ilk kaynama belirtisinde, önceden hazırlanmış tahin, tepsideki karışımın üzerine her tarafını kaplayacak şekilde koyulur. Tepsi çok hafif ateşte tutulur. Tahin de ilave edilmiş çorbanın üzerine maydanoz ve kimyon serpiştirilir.

Bir cezvede tereyağı ısıtılır (yanmaması için sıvıyağ ilave edilir). İyice ısınınca pul biber ilave edilir ve kızgın yağ, çorbanın üzerinde gezdirilir. Çorba, kenarı yüksek tepsidesin olarak servis edilir.

2 orta boy tencere, tahta kaşık,

çukur kap, kevgir, kepçe, çukur servis tabağı(çorba için)

2 adet rendelenmiş büyük boy domates

2 çorba kaşığı tereyağı

1 adet tavuk bu İyonu

V2 demet ince doğranmış maydanoz

1 çay bardağı pirinç

5 su bardağı su

Köfte için malzemeler

150 g çifte çekilmiş dana kıyması

Vı dilim ıslatılmış beyaz bayatlatılmış ekmek

içi (veya 1 çay kaşığı galeta unu)

1 tepeleme çay kaşığı karabiber 1 çay kaşığı tarçın 1 çay kaşığı kuru nane V2 çay kaşığı tuz