Sebzelerinizi bukadar değerli nasıl yaparız? hormonlu sebzeler ne tür zararlar verir en iyi vitamin hangisi yoğurt suyu faydalımıdır yemeklerin suyu vitaminlimidir, gibi sorularınıza cevap vermek istiyoruz.
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  sebzeler-meyveler.jpg
Görüntüleme: 883
Büyüklüğü:  23.3 KB (Kilobyte)
ID:	433
1. Yemeklerinizi pişirdikten sonra devamlı devamlı ısıttığınızda vitaminleri ölmektedir o yüzden az pişirmenizde yada hemen tüketmenizde fayda var.
2. Malzemeleri tazdikli suda fazla yıkamayın oksijensiz kalan meyvelerin vitaminleri gidebiliyor, örneğin yemek yaparken fazla su koymayın havasız kalan malzemelerin değeride azabiliyor mümkünse buharla pişirin.
3. Meyve sebzeleri pişirirken yukarda dediğimiz gibi nekadar kısa sürede pişirir ve tüketirseniz vitaminler ölmüyor tencerenin kapağını açmayın buharla daha kısa sürede pişiyor.
4. Çiğ yenebilecek meyveleri pişirmeyin pişiriyorsanızda süresini kısa tutun b ve c vitaminleri ısıyla kolayca vitaminleri ölebilmekte.
5. Sebzelerin yada kurubaklagillerin artakalan sularını dökmeyin bunları diğer yemeklere ilave ederek değerine değer kazandırın.
6. Yemeklerinizde soda kullanmayın sebzelerin renklerini daha canlı yapıyor fakat besinlerini öldürüyor.
7. Sebzelerin meyvelerin kabuklarını soymayın eskiden derlerdi bunun vitamini kabuğunda diye o yüzden vitaminler kabuğundadır.
8. Yemeklerinizin sıvı yağlarını fazla ateşte maruz bırakmayın yanan yağların zararları ilerde kalp damar hastalık sebepleri olabiliyor.
9. Tatlı yaparken pişen tatlılarda pişirdikten sonra şeker ekletin örneğin sütlü bir tatlıya en son şeker atın ısıyla birlikte atarsanız sütle şekerin proteinleri birleşinte protein kaybı olmakta.
10. Yoğurdun suyunu işim bitti diyerek dökmeyin yoğurt suyunda bulunan yeşilimsi sıvı riboflavin vucutta önemli bir besin b2 vitamini içermekte bunun faydaları oldukca fazla.