D Vitamini Faydaları ve Çeşitleri D Vitamini Hangi yiyeceklerde bulunur D vitamini Eksikliği

D vitamini (diğer adıyla Kalsiferol), özellikle kemik ve diş yapısı ve gelişimi açısından önemli bir vitamindir. Bu bölümde, D Vitamininin faydaları, önemi ve bulunduğu besinler, D Vitamini Eksikliği gibi sorularınıza yanıt bulmaya çalışacağız. D vitamini ihtiyacı büyük oradan güneş tarafından karşılanır.

D Vitamini, Kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Raşitizmi önler. Kemik ve diş gelişimi üzerindeki etkileri nedeniyle özellikle bebeklerde ve büyüme çağındaki çocuklarda D Vitamini ihtiyacını karşılamak önemlidir. Sindirim sistemine iyi gelir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Kaslar, cilt ve pankreas için de yararı vardır. Tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir.

D Vitamini Faydaları ve Hangi Besinlerde Bulunur

D vitamini Nelerde BulunurD vitamini nedir ve D vitamini nelerde bulunur? D vitamini ihtiyacı büyük oranda güneş tarafından karsılanır. Güneşin ultraviyole ışınları cilt yağını D vitamini üretmesi için harekete geçirir. Günde 10- 15 dk güneş ışığı almak D vitamini sentezi için yeterlidir. Yaz ayları süresince 3 hafta güneşlenmenın altı aylık D vitamini gereksinimini karşılayabileceği belirtilmektedir. Ten rengi koyu olanların açık tenlilerden daha fazla güneşte kalmaları gerekir.

D vitamini hangi besinlerde bulunur?


D vitamini besinler yoluylada alınabilir. Balık yağı, süt ve süt ürünleri, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerde D vitamini bulunur. D vitamini içeren besinlerde D vitamini etkin halde bulunmaz, önce karaciğer sonra böbrek tarafından iki aşamada aktif hale dönüşür. Ancak beslenmeyle D vitamini gereksinimini karşılamak oldukça zordur.

D vitamininin iki çeşidi vardır. Biri D2, diğeri ise D3 vitaminidir.

D2 vitamini yani ergokalsiferol, ışınlanmış mayalarda bulunur.

D3 vitamini yani kolesalsiferol ise insan derisinde bulunur ve güneş ışınlarının etkisiyle oluşur.

D vitamini yağda erir ve karaciğerde depolanır. Isıya ve pişirmeye karşı dayanıklı olan D vitamini özellikle çocuk gelişimi için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve vücutta kullanımı için gerekli olan D vitamini mutlaka alınmalıdır.

Faydaları

Kemiklerin gelişmesinde çok önemli bir rol oynar. Kemikleri ve dişleri kuvvetlendirir.
Kemiklerde kalsiyum birikmesine yardımcı olur.
Ameliyat sonrası oluşabilecek kas kasılmalarını önler.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
Kalsiyum emilimini artırır.
Raşitizmi önler.
Romatizma tedavisinde kullanılır.
Cilt hastalıklarına iyi gelir.
Kasların zayıflamasını önler.
Kalp atışını düzenler.

Fazla alınan D vitamini ise zehirlenmeye neden olabileceği gibi iştahsızlık, bulantı, kusma, kabızlık, karın ağrısı ve kalp atışında düzensizlik yapabilir.

D vitamini günde en az 200 ünite alınmalıdır. Günlük olarak 400-800 ünite alınan D vitamini ise yaşlılıkta kemik erimesinden korunmaya yardımcı olur.

D vitamini eksikliğinde kemiklerde yumuşama ve kemik yapısında bozulma görülür. Çocuklarda raşitizm (kemik zayıflığı) ve yetişkinlerde osteomalasi (kemik erimesi) adı verilen hastalıklara neden olur.

Ayrıca D vitamini eksikliğine bağlı olarak böbrekler zarar görebilir.

D vitamini kaynakları

D vitamini içeren en önemli kaynak güneş ışınlarıdır.

Cilt sorunlarınızdan kurtulmak, gebelikte ve doğum sonrasında rahat etmek istiyorsanız yine vitaminlerden destek alabilirsiniz.

Bunun dışında balıkyağı ve sütte bol miktarda bulunur. Karaciğer, balık, tereyağı, yumurta, peynir ve mantar gibi besinler de D vitamini içerir.