B Vitamini Faydaları ve Çeşitleri B Vitamini Hangi yiyeceklerde bulunur B vitamini Eksikliği

Son zamanlarda çok fazla B12 eksikliğinden şikayet eden hastalar duymaya başladık. İnsanlar pekte önem vermeyip, nasıl olsa düzelir diyerek fazla üzerinde durmuyor gibi ancak ne olduğunu ve ne işe yaradığını gördüğümüzde ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum.

Suda eriyen ve vitamin karakterinde çalışan koenzimlerin yapılarında bazı maddeler B grubu vitaminleri adını alırlar ve hücre metabolizmasında önemli yerleri vardır. B grubu vitaminleri arasında Biotin, folik asit, nikotinik asit, pantotenik asit gibi vitaminler bulunmakta ve B vitamini karışımı adı ile anılmaktadır

B Vitamini Faydaları ve Hangi Besinlerde Bulunur
Boza B grubu vitamin kaynağıdır. B vitaminleri yağların hazmedilmesini kolaylaştırdığı için ishallerin oluşmasını engeller. Buna ek olarak sinirleri dinlendirir, cilldi parlak, canlı ve diri tutar ve tırnakların kırılmamasının önüne geçer.

B grubu vitaminleri; tahıllar, yağsiz et, bobrek, yurek, beyin, karaciger, yer fıstığı, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği ve yağlı tohumlarda mevcuttur.

Doktorlar 40 farklı türde B vitamini olduğunu söylemektedir. Bunların hepsi tuz ve şeker gibi suda erir. Vücutta depolanmaları olanaksızdır. Bu yüzden b vitaminleri günlük düzenli olarak tüketilmelidir.

B Grubu Vitaminlerinin Özellikleri: Suda erir, vücutta depo edilmez. Yemeklerin pişme suyu dökülürse bu vitaminler de kaybolur.

Faydaları: Gelişme, sinir ve sindirim sistemlerinin çalışmasını sağlar.
Eksikliği Durumunda: İştahsızlık, yorgunluk, mide, bağırsak bozukluğu, kabızlık, gelişme geriliği, sinir iltihapları baş gösterir.

vitaminiB Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur: Maya, karaciğer, et, balık, yumurta sarısı, süt, yağsız peynir, hububat, kuru baklagil, kuru kayısı, ıspanak, bezelyede bol miktarda vardır

İlk başlarda tek bir vitaminden, daha sonraları ise farklı pek çok maddeden ibaret olduğu fark edilen B vitaminleri, birbirlerinin tamamlayıcısı konumunda oldukları için çoğunlukla toplu halde verilirler. Toplu verilmeleri durumunda daha faydalı olan bu vitaminlerin her birine farklı farklı isimler ve kimilerine de sayılar verilmiştir. B vitamini kompleksi adını verdiğimiz bu vitaminler topluluğunda şu B vitaminleri vardır

B vitaminleri B-1,B-2,B-6 ve B-12 vitaminlerinin hepsine birden denir. Bu grup vitaminler İstah, sindirim ve sinir sistemi icin çok gerekli ve hayati öneme sahiptir.

B1 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B1 vitamini, baklagiller, çekirdekler, kabuklu yemişler, tahıllar ve kahvaltılık gevreklerde bulunur. Yiyecekleri enerjiye dönüştürerek, kasların ve sinir siteminin çalışmasına faydalıdır.

B2 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B2 vitamin, süt, yoğurt, et ve sebzelerde bulunur. Besinlerden alınan enerjinin açığa çıkmasına yardımcı olur. Hormonları düzenler. Göz ve cilt sağlığına yardımcı olur

B3 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B3 vitamini, et, balık, baklagiller, kabuklu yemişler, tam tahıllı ekmeklerde bulunur. B3 vitamini yiyeceklerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olarak, alyuvar oluşumunu sağlar. Vücudun bazı hormonları kullanması için önemlidir.

B6 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B6 vitamini, tavuk, balık, yumurta, esmer pirinç ve tam tahıllı ürünlerde bulunur. Alyuvar oluşumuna yardımcı olur. Vücudun protein üretmesini destekler. Enfeksiyonlarla mücadele eder.

B12 Vitaminin Bulunduğu Besinler ve Faydaları

B12 vitamini, et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve sütte bulunur. Alyuvar oluşumuna yardımcı olur. Sinir sitemini korur ve damar sertliği riskini azaltır.

Folik asit ile birlikte doğum defektlerini önlemekte önemli rol oynar. Yine folik asit ve B6 vitamini ile birlikte kalp hastalıklarını ve damar tıkanıklığını önleyici rol oynamaktadır.