Künefe Tatlısı Tarifi, Künefe Yapımı Püf Noktaları, Malzemeleri, 300 gr tel kadayıf 200 gr tereyağı 200 gr künefe peyniri (rendelenmiş dil peyniri de kullanabilirıiniz) Şurup için 2 su bardağı tot şeker 3 su bardağı su Ayrıca; 1 su bardağı çekilmiş sam fıstığı.

Şurubu hazırlamak için; su ve şekeri tencereye koyup orta ısılı ateşte şeker eriyinceye kadar karıştırın. Şurubun koyulaşması içi 10 dakika kısık ateşte kaynatın. Ocaktan a soğumaya bırakın.

Kadayıfları bir tepsinin İçinde elinizle didikleyip kabartın. Tereyağını tavada eritin. Sıcak haldeki yağı kadayıfların üzerine gezdirerek dökün. Kadayıfın yağ iyice çekip yumuşamas için elinizle iyice karıştırıp ovarak en az 2-3 dakika yoğurun. Yumuşayan kadayıfı 6 eşit parçaya ayınn. Birinci parça kadayıfın yarısını tek kişilik künefe kalıbına elinizle bastırarak yayın. Üzerine 2 dilim künefe peyniri ya da 1 yemek kaşığı rendelenmiş dil peyniri ilave edip kalan kadayıfı üzerine kapatın. Elinizle üzerine iyice bastırarak düzgünleştirin. Üzerlerine çekilmiş şam fıstığı serpiştirin.

Künefe Tatlısı Tarifi

• Diğer kadayıf parçalarını da aynı şekilde hazırlayın.

• Künefe kalıplarını fırın tepsisine dizin. 80 derece fırında üzerleri kızarıncaya kadar pişirin.

• Sıcak künefelerin üzerlerine bekletmeden birer kepçe sıcak şurup döküp servis yapın.

• İsterseniz tekrar fıstıkla süsleyin yanında dondurma ya da taze kaymakla servise sununuz.