Diyet Lifi Nedir, Diyetin Anlamı, Lif Ne demek, Bir çoğumuz zaman zaman yaladığımız kabızlık probleminde, kayısı, armut gibi meyveleri daha fazla tüketmeye çalışarak bu problemimizi çözmeye çalışırız. Aslında fark etmeden bu tür meyveleri seçerek, diyetsel lifimizi artırmaya çalışırız.

Diyetsel lif (posa); biçkilerin hücre duvarlarında bulunan, insan vücudu tar afından sindirilmeyen bölümdür. Lifli besinlerin ortak özelliği; vücudu alındıklarında mide bağırsak kanalında su tutarak sismeleridir. Liften zengin bir gıdayı yediğimizde, bu gıda bağırsamız içinde şişerek kitle etkisi oluşturur ve bağırsaklarımız bu gıdayı vücudumuzdan uzaklaştırabilmek için daha fazla çalışır. Eğer liften fakir bir beslenme şeklimiz varsa, bağırsaklarımızın içindeki artıkların hacim oluşturma yeteneği daha az olur ve bağırsaklarımız daha yavaş çalışır.

Diyet Lifi Nedir

Gıdalarla aldığımız lifin bir bölümü çözünmez liftir. Bu tür lif, daha çok tahıllarda ve kura baklagillerde bulunur. Dışkı hacmini artırır ve kansere bile neden olabilecek zararlı maddelerin bağırsaklardan atılmasını sağlar.

Diyet Lifi Nedir

Gıdalarımızda bulunan diğer lif türü ise çözünebilir liftir. Elma, incir, kayısı, erik, gibi meyvelerde bulunur. Bu tür meyveleri yediğimizde, bunlar mide içinde mide suyu ile birleşir ve jöle oluşturur. Gıdanın mideden geçişini yavaşlatır. Kendimizi daha uzun sure tok hissetmemizi sağlar. Ayrıca mide boşalma zamanını uzattığı için kan şekerimizin hızlı yükselmesini önler.