Sınav öncesi neler yemeliyiz? sınav öncesinde neler yememeliyiz sınav öncesi neler yemeli

Sınavda olabildiğince gevşemeli heyecan yapmamalıyız bu yüzden sınav gerginliğini atmanın yolları nelerdir? bunlar içinde yediğimiz içtiğimiz sigara çay yada benzeri gıda maddelerinde dikkat edilmesi gerekenler neler bunları bilmek istiyorsanız yazımızın devamını mutlaka sınava girecek kardeşlerimiz okusun.
Sınav öncesi neler yemeliyiz?
Vücudumuzun en önemli organlarından biri olan beyin nasıl beslenir?
Beynin ihtiyacı olan oksijen, doğru nefes alarak ve sporla artırılabilir. Bazı besin maddelerinin, beynin daha iyi çalışmasına katkıları olduğu belirlenmiştir. Beynimiz ağırlık olarak vücudumuzun çok küçük bir yüzdesine sahiptir. Oksijen ve glikozla beslenir. Yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde 20'sini beyin tüketir.

Sınav Öncesi Neler Yemeliyiz?
Beynin daha iyi çalışmasını sağlayan ve başarıyı arttıran besinler var mı, varsa nelerdir?
Yaşa bağlı olarak beyinde sinir hücreleri azalmaya başlar. Beyinde hücreler arası iletişimi sağlayan nörotransmiterin, sağlıklı çalışmasına ise Omega 3 esansiyel yağ asitleri yardımcı oluyor. Yağlı balıklar, somon, lüfer, uskumru ve ton balığı beyni besleyerek başarıyı arttıran gıdalar arasında sayılıyor.

SİGARANIN BEYiNE ZARARLARI
Oksidadif stres nedir? Vücudumuzu nasıl koruyabiliriz?
Biz buna 'oksidatif stres' diyoruz. Bu reaksiyon sonucu, oluşan serbest radikallere karşı ise hücreleri antioksidanlar korur. Antioksidanlar C, E vitamini içeren meyve ve sebzelerde yüksek oranda bulunur.
modern yaşantının bize getirdiği konforun pek çok da götürüsü vardır. Vücut özellikle de beyin; çevre kirliliği, sigara dumanı, kimyasal madde ve ultraviyole ışınları gibi toksik etkilere karşı oluşan reaksiyon oluşturur.

Günlük beslenmede zihinsel performansı arttırmak için neler yapılmalı?
Tüm gün boyunca zihinsel potansiyelinizi aynı seviyede koruyabilmek için öncelikle günlük yiyeceklerinizi dörde, hatta mümkünse altı eşit parçaya bölün. Ayrıca yediklerinizin az yağlı olmasına dikkat edin. Yağlı yiyecekler kişide, uyuklama hali oluşturur ve zihinsel potansiyeli azaltır.

ENDORFİN MUTLU EDERMİ?
Stresten korunmak için neler yapılmalı?
Beynin normal işlevlerini yerine getirebilmesi için beslenmenin yanında yapabileceğimiz başka aktivitelere de önem verilmeli.
Bir kase çilek ya da günde bir adet yenen muz 'serotonin' maddesi içerdiği için stresi engeller ve mutluluk verir.
Kişi eğer çok stresliyse beyin fonksiyonları etkilenir. Stres de, vücudumuzda 'mutluluk hormonu' diye tanımlanan 'endorfin' adı verilen maddenin varlığına bağlıdır. Bu madde, müzik dinleme, egzersiz gibi durumlarda salgılanır.

Sınava katılmadan önce gençler nasıl davranmalı?
Sınava gireceklerin çok fazla yemek yememelerini öneririm, fazla yemek; en basit bir ifadeyle beyne gitmesi gereken oksijenin, mide sindirime başladığı an oraya hücum eden kan sebebiyle yüzde 30 daha azalmasına neden olur. Özellikle sınav dönemlerinde aşırı yemek başarıyı olumsuz etkiler.

ZEKA SEVİYESİNİ TAVUK VE CEVİZ ARTIRIYORMU
B VİTAMİNİ Nelerde bulunur? Tahıllar, yağsiz et, beyin, tavuk, ceviz, yumurta, mantar, brokoli, karnabahar, havuç, peynir, yumurta, balık
B vitamini, strese karşı beyni korumaktadır. B vitamininin eksikliği yorgunluğa, hafıza ve zeka performansının zayıflamasına neden olur. B grubu vitaminler, suda erir. Vücutta depo edilmezler.

KOENZİM Q-10
Koenzim q-10 nelerde bulunur? öncelikle balık uskumru ve sardalye ette (karaciğer, böbrek), soya yağında.
Koenzim Q-10'un temel aktivitesi enerji üretimidir. Yaşlılık etkilerini azaltır, kalbin sağlıklı çalışmasına yardımcıdır. Hücrelere enerjiyi sağlar ve kasları güçlendirir.

ALFA-LİPOİK ASİT

Alfa lipoik asit nelerde bulunur? Ispanak, pazı, karnıbahar, brokoli, karaciğer.
ALFA, vücudumuza giren karbonhidratlardan, yağlardan ve proteinlerden enerji üretmesinde katkı sağlar. Katarakt oluşumunu ve zihinsel yaşlanmayı geciktirir.

Muzun yararları bitmiyor
Potasyum ve magnezyum metabolizmayı hızlandırır ve stresi azaltır. Bu iki element özellikle yeşil yapraklı sebzelerde, bol tahıllı ekmeklerde ve meyvelerde bulunmaktadır. Günde mutlaka 1 muz yiyin!
Stresi azaltmak için günde 1 kase yoğurt ve 1 bardak süt için. Aşırı karbonhidratlı yiyeceklerden fazla yememeye çalışın. Haftada bir defadan fazla karbonhidratlı gıda tüketmeyin.


Adaçayı sinirleri Yumuşatıyormu?
Açıkhavada yürüyüş ya da imkanlarınız doğrultusunda düzenli spor yapın. Spor vücutta mutluluk hormonunu arttırır. Stresi azaltmak için bazı bitkisel çayları için. Adaçayı, rezene ve yeşil çay gibi Duş alarak, saunaya girerek, masaj yaptırarak ve yüzerek stresinizi atabilirsiniz.
Stresi azaltan yemekler yiyin stres üreten yiyeceklerden kaçının.
Strese neden olan olayı saptayın ve bu olayı çözebilmek için kendinize yollar bulmaya çalışın. Keyif aldığınız hobilere yönelin.

Ayrıca sınav öncesi motivasyon ve başarı videosunuda izlemek istersiniz diye ekledik.