Hipertansiyonun Belirtileri Nelerdir, Hipotansyon Nedir, Hastaların önemli bir kısmında hipertansiyon sinsi bir seyir izler yanı hiçbir belirti yoktur. Bu hastalarda hipertansiyon tanısı sadece kan İHM ölçümü ile mümkündür. Bu nedenle hıpertansif olmasa bile tüm hastalar yılda en az 1-2 kez kan basıncını ölçtürmelidır.

Hipertansiyon "sessiz katil" olarak da isimlendirilebilir.

Hipertansiyonun başlıca belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi , sersemlik htssı,çarpıntı, nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, burun kanaması, kulaklarda çınlama, yürüme ve merdiven çıkmada zorlama, bazen çok ilk idrara çıkma, gece uykudan uyanıp idrar yapma ve bataklarda fifllkttr, Kan basıncının çok yükseldiği durumlarda çift î6rme, dilcik pelteklenme, yü/de veya vücutta karıncalarıma olabilir. İ.ı belirtilerin hiçbirisi hipertansiyona özgü delildir, başka hastalıklarda izlenebilir.Hipertansiyonun insan Vücudunda Yaptığı Zararlar Nelerdir?

Insan vücudunda tüm organ ve dokularda damarlar bulunur. Su borularındı» basınç aftıfinın tıkınma ve patlamalara yol açması gibi, Wp«»fısiywı da damarlarda patlamalara ve tıkanmalara yol açar. Tüm ortan ve dökulii d imanarla beslendiği için hipertansiyon tüm vucudu etkileyebilir,Hipertansiyondan en çok etkilenen organlar kalp, beyin, böbrektir, atardamarlar ve göllerdir, Hipertansiyon bu organları etkileyerek kalıcı sakailiklaHfi ve ölümler’e yol açabilir.