Enerjik olmanın yolları? zinde tutan enerji veren yiyecekler ve besinler enerjik gün geçirmek istiyorsanız neler yapmanız gerekli?
Enerjik olmak istiyorum enerjik olmak için ne yapmalı nasıl enerjik olunur güne enerjik başlamak

Enerjili dolu bir gün için b12 vitaminine ihtiyacınız var eğer kronik böbrek rahatsızlığı yok ise b12 vitaminini fazla abartmadan almanız sizin yararınıza olacaktır. Bu konudaki uzmanlarımızın görüşlerini okumak için yazımıza devam ediniz.
Enerjik olmanın yolları
Herkes tarafından bilinen riboflavin olarak da adlandırılan B2 vitamini enerji üretimi, enzim fonksiyonu, normal yağ asidi ve aminoasit sentezi için önem taşımaktadır. Serbest radikallerin toplayıcısı olan glutathion'un üretimi için gereklidir. Besinlerden enerjinin serbest bırakılmasında rol oynar. A vitamini ile birlikte kullanıldığında solunum, sindirim, dolaşım ve boşaltım sisteminin mukozasının sağlıklı olmasını sağlar. Sinir sistemi, deri ve gözleri korur. Normal büyüme ve gelişmeye yardımcı olur. Enfeksiyon, alkolizm, yanık, mide ve karaciğer hastalıkları tedavisine yardımcı olur. Migren, katarakt, orak hücreli anemi tedavisinde kullanılır.
Yetersiz kalorili diyet alanlar, beslenme bozukluğu olanlar veya kalori ihtiyacı artmış kişiler. Gebe veya emziren kadınlar, alkol veya diğer madde bağımlıları, kronik hastalığı olanlar, uzun süreli stres altında olanlar, yakın geçmişte operasyon geçirmiş kişiler, sporcular ve beden işçileri, sindirim sisteminin bir bölümü operasyonla alınmış olanlar, ağır yanık veya yaralanması olan hastalar, doğum kontrol hapı veya östrojen kullananlar yoğun B2 vitamini ihtiyacı duyarlar.


B12 hangi besinlerde bulunur?
Açık yeşil sebze ve meyvelerde bulunur. Diğer B2 kaynakları: badem, bira mayası, peynir, tavuk, sığır eti, böbrek, buğday.

Kadınlarda günlük ihtiyaçlar
11-50 yaş: 1.3mg
51+ yaş: 1.2mg
Hamileler: 1.6mg
Emzirenlerde: 1.8mg

Çocuklarda günlük ihtiyaçlar 0-6 Ay
0.4mg
6-12 Ay: 0.5mg
1-3 Yaş: 0.8mg
4-6 Yaş: 1.1mg
7-10 Yaş: 1.2mg

Erkeklerde günlük ihtiyaçlar nelerdir? Günlük ihtiyacınız nedir?
11-14 yaş: 1.5 mg
15-20 yaş: 1.8 mg
21-50 yaş: 1.7 mg
51 ve sonrası: 1.4 mg

B12 Eksikliği nelere yol açar?
Ağır B2 eksikliğine nadir olarak rastlanır. Alkoliklerde görülebilir. Ancak çok ağır olmasa da tehlikeli düzeyde riboflavin eksikliği yaşlıların yaklaşık yüzde 33'ünde görülebilmektedir.
B2 eksikliği ağız kenarlarında çatlaklar, dil ve dudaklarda iltihaplanmalar, ışığa duyarlı gözler, ciltte kaşıntı, sersemlik, uykusuzluk, öğrenme güçlüğü, gözlerde yanma ve kaşıntı ve kornea hasarına yol açabilir.

B12 vitamininin fazlasının zararları nedir fazla b12 zararlımıdır?
B2 fazlalığı idrar renginin koyulaşmasına, bulantıya, kusmaya neden olabilir, herhangi bir B vitaminine karşı allerjik kişilerde, kronik böbrek hastalıklarında kullanılmamalıdır. Gebeler ve emzirenler doktorlarının tavsiye ettiği şekilde kullanmalıdır. Riboflavin ışığa karşı oldukça hassastır. bu vitamin özelliğini çok çabuk kaybeder. Boş mideye alındığında sadece % 15 i emilebilir. Fazla miktarda alınan Riboflavin idrar ile atılır ve idrarı hafif bir sarı yaşil renge boyar. İşlenmiş yiyeceklerde B2 vitamini miktarları azalır.

Aç olmasanız bile kahvaltı yapın. Böylece kendinizi daha hayat dolu hissedeceksiniz. Kahvaltı eden kişiler kendilerini gün boyu fiziksel ve zihinsel olarak daha dinç hissediyor.

Ayrıca günlük hayatımızda uyulması gereken kurallar nelerdir?
A-Üç ya da dört saatte bir yemek yiyin. Üç küçük ana öğün ve gün boyu iki atıştırma kan şekerinizi ve enerji seviyenizi gün boyu yüksek tutar. Buradaki küçük kelimesine dikkat! Büyük yemekleri hazmetmesi daha fazla enerji gerektirir bu da uyuşukluk yaratır.

B-Liflere saldırın. Liderler kan akışınıza yavaş ve düzenli bir şekilde girer ve enerjiniz daha uzun süre olur

C-Omega 3ler beyninize yararlıdır. Tuna ve Som balığı gibi balık türlerinde, cevizde ve kanola yağında çok bulunan Omega 3, beyin hücrelerini sağlıklı tutar ve zihninizi açık tutar.

Ç-Su için. Kanınızın ve diğer vücut sıvınlarının büyük bir oranı suda oluşur. Çok az susuz kalsanız bile kanınız kalınlaşır ve kalbiniz organlarınıza daha çok kan basıncı yapmaya başlar. Bu da yorgunluğa neden olur.

D-Öğleden sonra kahve içmeye dikkat edin. İki ya da üç bardak kahvede bulunan 200-300mg kafein öğleden sonra sizi zinde tutacaktır ancak öğleden sonra ya da akşam saatlerinde çok fazla kahve içerseniz uyku kaliteniz düşecektir.

E-Çok yorgunsanız duş alın ya da yüzünüzü yıkayın. Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız duş alın. İki Hidrojen bir oksijen kendinizi iyi hissettirir.

F-Düşüncelerinizi boşaltın. Korku, sinir, gerginlik gibi düşüncelerinizi yakın arkadaşlarınızla paylaşın.

G-Kin tutmayın. Birşeye karşı sinirliyseniz ya da kininiz varsa devamlı stres altındasınız demektir. Bu kalp atış hızını artırır ve bağışıklık sisteminiz zayıflar.

Ğ-Müzik dinleyin ruh halinizi düzeltmek için müzik dinleyin. Müzik, tansiyonunuzu düşürür ve enerji verir. Yapılan bir araştırmaya göre müzik dinleyerek koşan kişiler, birşey dinlemeden koşanlara göre daha hızlı hareket ediyor ve koşuyor.

H-Derrrriiiin nefes alın. Yani diyaframınızı şişirin. Karnınız havayla dolsun ve şişsin. Yavaşça nefes verin.

I-Etrafı toplayın. Dağınık olmayan bir ortam kendinizi daha iyi hissettirecektir.

İ-İyilik yapın. Gönüllü olarak bir yerde çalışmak enerjinizi altı yolda artırır: daha mutlu olursunuz, hayattan zevk alırsınız, kendinize güveniniz yerine gelir, hayatınız üzerinde kontrolünüzün olduğu hissine kapılırsınız, fiziksel sağlığınız yerine gelir ve ruh haliniz iyileşir.

J-Akşam 8den sonra TV izlemeyin ya da bilgisayarla uğraşmayın. Televizyon ya da monitörden yayılan parlak ışık daha geç saatte daha zor uyumanıza neden olur. Nedeni ise ışığın, güneş batmasıyle beyne uyku vaktinin yaklaştığını anlatan melatonin hormonunun salgılanmasını önlemesidir.

K-Alarmlı saatinizi saklayın. Uyanmanıza ne kadar süre kaldığınızı görmek sizi strese sokar ve kalitesiz bir uyku geçirirsiniz. Ayrıca beyniniz bir türlü uyanmaz.

L-Evcil hayvanınızı ayrı bir odaya koyun. Geceleri hayvanlar horlar, etrafta dolaşır ve sizi rahatsız edecek haraketler yapar. Tüylü arkadaşınızı başka bir odaya koymayı düşünün.

M-Sıcaklığı düşürün. Geceleri üzerinize yorgan ya da battaniye alacak kadar soğuk bir oda derecesi ayarlayın. Bu, çevre sıcaklığının vücut içi sıcaklıkla aynı olmasını sağlar. Kışları pencereyi hafif açık bırakmanız ya da klima kullanmanız iyi olabilir.

N-15 dakika kuralını uygulayın. Eğer yatağa girdikten 15 dakika içinde uyuyamazsanız yataktan çıkın ve kafanızı rahatlatacak birşeyler yapın. Okuma, meditasyon yapma ya da örgü örme örnek olarak verilebilir. Ama sakın bilgisayar başına geçmeyin ya da televizyon izlemeyin. Uykunuzun geldiğini hissedince de yatağa geri dönün.

O-Egzersiz yapın. Henüz neden olduğu bilinmese de aerobik alıştırmalar daha kısa sürede uykuya dalmanızı ve gece boyunca daha az uyanmanızı sağlar.

Ö-Alkole dikkat. Alkol almanız uykuya dalmanızı zorlaştıracaktır. Alkolün etkisiyle uyuya kalıp aniden uyandığınızda daha zor uyursunuz.

Daha neşeli zinde ve enerjik olmak için videomuz var.