Diyabet nedir acil durumlar için ne yapmak gerekir halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu hastalıkta acil durumlarda ne yapmamız gerekir.

Diyabet Acil durumlar (şeker hastalığı)
Diyabetik ketoasidoz

Hastada insulinin azalması yada yanlış bozuk iğnelerden dolayı hastada insulinin azalmasını tetiklemektedir.
Solunum yolu enfeksiyonları ishaller idrar yolu enfeksiyonları
Akut pankreatit Alkol, safra kesesinde taş, aşırı yüksek kan yağları ve pankreas inltihabı etken oluşturabilir.

Belirtiler
Çok su içme çok idrar boşaltımı ihtiyacı güçsüzlük ve halsizlik kas ağrısı kusma miğde bulantısı baş ve karın ağrısı şuur bulanıklılığı bu belirtileri görürseniz 2 kere dikkatli olunuz.

Her hastanın evinde idrarda aseton ve şeker ölçüm çubukları bulunmalıdır. İdrarda şeker ve aseton ölçümü çok pratik ve yararlı bir yöntemdir. Bu belirtileri kendinde hisseden hasta idrarında şeker ve aseton pozitifliği saptandığında, en kısa zamanda bir hastaneye başvurmalıdır. 300 mg'ın üzerinde şeker bulunup, idrarında da aseton varsa ulaşması zaman alacaksa bol su içip 4 - 10 ünite kadar kristalize insülin Actrapid, Humulin R, Humalog veya Novo Rapid yapılmalıdır. Sonraya alınılmaması gerekmektedir.


Hiperozmolar Nonketotik Koma

Diyabetik ketoasidozdan daha az sıklıkta karşılaşılır. Şeker düzeyi 500 mg/dlt'nin üstüne çıkar, idrarda aseton (keton) pek bulunmaz. Daha ileri yaşlardaki diyabetiklerde görülür. Tam bir insülin eksikliği yoktur. Sıvı ve elektrolit kaybı daha belirgindir. Hastaların böbrek fonksiyonları çok iyi değildir.

Sebepleri
Enfeksiyonlar
Akut pankreatit
Pankreas kanseri
Kusma ile birlikte üremi
Endokrinolojik (hormonal) hastalıklar
İlaçlar
Sıcak çarpması
Yanıklar

Hasta sıklıkla nörolojik bir hastalığa sahip olduğu düşünülüp yanlışlıkla Nöroloji kliniğine sevk edilebilir. Çünkü belirtiler daha çok şuurda kapanma, ajitasyon vs. gibidir. Sıvı - elektrolit tedavisi önceliklidir. En yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.