Böbrek Nakli Nasıl Yapılır Anlatımı, Böbrek Nakletme Videosu izle, Böbrek Nakli Ameliyatı Nedir, İşte herşeyden önce sağlık gelir diye boşuna denilmiyor bir böbreğe ihtiyacınız oluyorsa veya olması gerekiyorsa böbrek nakil işlemi 2 ila iki buçuk saatleri arasında değişmekte. Canlı organ nakli yapılacaksa organı verecek kişi ve de hasta aynı hastanede ameliyata hazırlanır.

Böbrek vericiden çıkarılarak özel bir solüsyonun içinde alıcıya nakledilir. Daha sonra alıcıya böbrek, atar damarı, toplar damarı ve idrar kanalı bağlanmak suretiyle nakil edilmiş olur. Bu işlem 2-2,5 saat sürmektedir.

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır Anlatımı

Böbrek nakil edildiğinde çalışmaya başlar böbreği veren 1-2 gün içinde, alan ise 1 hafta ya da 10 gün içinde herhangi bir komplikasyon görülmediği müddetçe iyileşir.

Böbreğini veren Vefaat Etmiş kişiden alındıysa nakil bekleyen hastalara haber verilir. Bu hastalara bakanlık tarafından verilen listeden ulaşılır. Bunun dışında herhangi bir hastanın böbrek nakli olması imkansızdır. Uygun görülen hasta ameliyata hazırlanır, genelde kısa sürmekle beraber en geç 24 saat içerisinde nakil işlemi gerçekleşmiş olur.

Böbrek Nakli Nasıl Yapılır Anlatımı

Devamlı olarak Kronik böbrek yetmezliği sorunu olan hasta diyalize bağımlı hale gelmişse hemen organ naklini düşünmek gerekir. Hayati önem taşıyan bu gibi durumlarda uzmanlar genelde hastanın akrabalarından böbrek bekler, uygun olmuyorsa kadavra listesine kayıt ederler.

Kadavra listesine kayıt olan hasta, böbrek nakli için sıranın kendisine gelmesini bekler umarım çok kısa zamanda istenilen bulunur diyoruz.