Ağız ve Diş Sağlığı Nedir, Diş Ağrıları Neden Oluşur, Ağız Enfeksyonları, Dr. Hakan Güveli diş hekimine gitmekle, bu rahatsızlık da ortadan kalkmıyor. Bu hasetliğin tamamıyla iyileştiremediğini ve hekimlerin sadece rahatsızlığı durdurup, kontrol alonda tutabildiğini belirten Dr. Yaramış hastaların gerekli bakınılan yapmaları durumunda, sorun olmayacağını ifade ediyor. Diş temizliğinin veya kontrol ara-lığuım, dişlerin bakımına bağlı olarak, hekim tarafından belirlenebileceğini söyleyen Dr. Yaramış, halk arasında bilinen “ala avda bir diş temizletme" periyodımun da yanlış olduğunu belirtiyor.


Sağlıklı diş ve diş ederi için remel şart iyi bir bakım. Bazı insanlar dişlerini hiç tirçalamazken, bazdan günde bir kez, bir kısmı da günde üç kez fırçalar. Diş ipi kullanımı giderek yaygınlaşırken, ağız içi bakımı için üretilen solüsyonlar da banyo raflarında yerini aldı. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalıyorsunuz , diş ipiyle aralarını te-mizlivorsunuz vc üstüne de solüsyon kullanıyorsunuz. Ama yine de diş ve diş ederiniz yeterince sağlıklı değil. O zaman uygulamada yapıyorsunuz demektir.


Bazı insanların, düzenli diş fırçaladıklan halde diş ve diş eti sorunu yaladıklarını belirten Dr. Azız Yaramış, temel fırçalama şeklinin sabah kahvaltıdan sonra vc ak-I fam yatmadan önce olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Ağız açılır ve i iki çene avn avn fırçalanır. Dış kısımlar, dış etinden dişe doğru, nc Kçok yumuşak ne de çok bastırarak fırçalanır. Fırçanın yansı diş eti dişe değer. Burada yapılan dar ve yuvarlak bir hareket B fç kısınılan ise süpürerek firçalanır. Daha sonra yiyecekleri çiğneyen yüzeyler fırçalanır. Sürtünme hareketini dış taraftan yapabiliriz. Asıl amaç; diş etinin dişle birleştiği eklentiler temizlemektir.