El Yıkama Oyunları, Elinizi nasıl yıkarsınız, Yaş Aralığı: 15 ay ve üzeri Küçük çocuklar elleriyle her şeye dokunurlar. Hapşırırlar, öksürürler, yerdeki
şeyleri toplarlar, kısacası gördükleri her şeye dokunurlar. İşte çocuklarınıza nasıl onlara sürekli hatırlatma yapmadan ellerini sık sık yıkayacaklarını öğretme yöntemleri:

Bir leğenin içini sabunlu su ile doldurun ve mutfak tezgahının üzerine koyun. Leğenin dibine bir oyuncak yerleştirin. Gün içinde bu oyuncağı başka oyuncaklarla değiştirin. Böylece çocuğunuz hangi oyuncağın yıkandığını merak edecektir.

El Yıkama Oyunları


Oyuncağı bulması için çocuğunuzun ellerini suyun içine daldırın bu şekilde aynı zamanda ellerini de yıkayacaktır. Leğenin yanına bir de havlu koymayı unutmayın. Bir su musluğunun altında el resmi olan bir resim çizin. Çocuğunuza her yiyecek sunduğunuzda çizdiğiniz resmi masanın üzerindeki yemeğin yanına koyun.

Bu resim yemek yemeden önce ellerin yıkaması gerektiğim hatırlatacaktır. Başka bir şey söylemenize gerek yok. Ellerinizi birlikte yıkarken çocuğunuza küçük bir el masajı yapın: önce siz onun ellerini ovuşturun sonra da o sizin ellerinizi ovuştursun.

El Yıkama Oyunları

Küçük bir ayna alıp banyo tezgahının kenarına koyduğumdan ben oğlum gizlice diflerini fırçalamaya başladı. Bu şekilde aynanın daha yakınına gidiyor ve ne yaptığını görüyor.