çocukların uyku sorunları, Çocukların uykuya dayanma sınırı, Çocuklarda herhangi bir rahatsızlık, yoksa erişkinlere göre çok daha rahat uykuya dalabiliyorlar. Bu arada Doç. Dr. Zerrin Pelin, bebeklerin, iki sebepten dolayı yetişkinlere göre daha fazla uyuduğunu söylüyor, ilk neden, bebeklerin hafizalannın çok taze olması... Buna REM uykusu da yardımcı oluyor. “Bebekler bu dönemde hafızalarım geliştirirler” diyen Doç. Dr. Pelin şöy-le devam ediyor: “İkinci sebep ise ise REM dışı uyku dediğimiz, daha derin bir uykudur. Bu uyku döneminde de büyüme hormonu salgılanıyor.

Bu; bebeklerde çok yoğun olan ve ergenliğe kadar devam eden bir derin uyku durumudur. İyi uyuyamayan, mesela solunum problemi olan çocuklarda derin uyku bozulduğu için büyümeleri de sekteye uğur, solunum problemi ortadan kalktığında ise büyümeleri hızlanıp Yapılan araştırmalara göte, bir insanın en fazla uyuma süresi on biı giin. O sureden sonra birtakım hayaller görmen söz konusu olduğunu, ruh ve fiziksel sağlıkta değişikliklerin başladığını söyleyen Doç, Dr. Pelin, bunların ardından ölümcül denebilecek durumların ortaya çıkabilceğini hatırlatıyor ıns hayatı için uzun süreli uykusuzluklar pek mümkün olmuyor, belli bir dönem yaşanan psikolojik stresler ya da hayalı bir takım olaylar uykusuzluğu haşlatabiliyor.

Gündüz aşırı uykululukla seyreden bir rahatsızlık olan Narkolepsi; gülme, heyecanlanma ve ani olaylara karşı kas aktivitesinin sıfıra inmesiyle yaşanan bir uyku bozukluğu. Bu rahatsızlığı olan kişi ler, gülmeyi unutur, sosyal hayattan kopacak düzeye gelebilir.

Derin uyku denilen dönemin içine yüzeysel uyku girdiğinde ise, uykuda yü rümelerin ortaya çıkacağını söyleyen Doç. Dr. Zerrin Pelin, bunun tam bir uyanıklık hali olmadığını, yarı uyanıklık halı olduğunu vurguluyor. Uyurgezer bir insanın beyninin devrede olmaması nedeniyle hiç korkmadığını belirten Doç. Dr. Pelin; yüksek ateş, uykusuzluk ve alkolün de uyur gezerliği tetikiediğini ifade ediyor.

çocukların uyku sorunları