Çocukların Günlük Rutin Proğramı, Yaş Aralığı: 15 ay ve üzeri Uygun bir günlük program çocuğun gün içinde ne beklentisi içinde olması gerektiğini bilmesine ve bunun sonucunda da zaman ilerlerken güç mücadelelerine girmeyi öğrenmesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ebeveynlerin de gün içinde kendi istedikleri şeyleri yapabilecekleri zamanları olacaktır. İşte günlük rutin işleri nasıl planlayacağınız konusunda bazı ipuçları:

İki ya da üç hafta boyunca çocuğunuzun doğal bir biçimde neler yaptığını yazın. Örneğin sabahları çok hareketli olduğunu, öğle yemeğinden sonra televizyon izlemekten hoşlandığını ya da günün belli saatlerinde uyuduğunu not alın.

Çocukların Günlük Rutin Proğramı


Kendi günlük programınızı gözden geçirin. Gün içinde yapmanız gereken işleri düşünün. Dinlenmek için zaman bulabilecek misiniz? Boş bir kağıt parçasına haftanın günlerini gösteren 7 kutu çizin. Bu kutuların içine hali hazırdaki randevularınızı yazın. Daha sonra hem kendi listenize hem de çocuğunuzun listesine bakarak hem sizin hem de çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak bir program hazırlayın. Yapacağınız özel aktiviteyi yazmanıza gerek yok.

Sanat ve el sanatları. dışarıda yapılacak işler, dinlenme, yemek yeme, yemek hazırlama, getir götür işleri ya da programınıza uydurmanız gereken başka işler. Böyle bir proğramda bile he, jeyin üst uste geleceği zamanlar olacaktır. Siz yine de sakin olunuz.!