Çocuğunuza Cevabı Evet yada Hayır olan Sorular Sormayın, Çocuğa soru sormanın etkileri, Cevabı evet ya da hayır olan sorulan sormayın. Bunun yerine sınırlı seçenekler sunabilirsiniz:'’ Sebze gecesi için havuç ya da bezelyeden hangisini istersin? ”ya da "önce hangisini kaldıralım arabaları mı yoksa içi doldurulmuş oyuncak hayvanları mı?" 'Şimdi mi yoksa 3 dakika sonra mı yatmak istersin?"

Çocuğunuza Cevabı Evet yada Hayır olan Sorular Sormayın

Ancak bundan sonra kararlı olun. Aynı zamanda çocuğun "hayır" cevabını 'hayır teşekkür ederim" şekline dönüştürmeye çalışın. Bu çok daha hoş görülebilir bir cevaptır. Fikir birliği sağlamak mümkün olmayan zamanlarda sadece: Bu şekilde olacak" deyin. Üzülmeyin işin doğrusu budur.

Çocuğunuza Cevabı Evet yada Hayır olan Sorular Sormayın

Hayır kelimesini çok sık kullanmayın, yoksa çocuğunuz sizi örnek alabilir. Sürekli olarak çocuğunuzun 'evet' cevaplar, karşısında övücü sözler söyleyin Sizin, "evet teşekkür ederim. Ne kadar uyumlu bir kızsın" demenizi duyması çok hoş olacaktır. belirgin sınırlar koyun ve gerektiğinde uyarı yapın. Çocuğunuzun ondan
ne beklenildiğini ve sonucun ne olacağını bilmeye hakkı vardır. Eğer bir şeyin sizin için gerçekten önemi yoksa bırakın çocuğunuz istediği gibi davransın.