Razamanda Hızlı Teravih Namazı Kılınmayacak, Teravih Namazı Süreli Olacak, O eşsiz ay geldiğinde hepimiz oruçlarımızı tutarak büyük bir sabırla yemek saatinin gelmesini ve bu zamana kadarda ibadetlerimizi yerine getirmek için canla başla uğraşırız akşam olunca top patlayıp ezan okunduktan sonra yemeği hazmedemeyip yatağa yıkılır kalırızya zorlada olsa yerimizden kalkıp camiye teravi Namazına gideriz işte bundan sonrasında konuyu dikkatli okuyunuz.

Razamanda Hızlı Teravih Namazı Kılınmayacak

Diyanet işleri başkanlığından ramazan boyunca, toplumda helal kazanç ve helal lokma bilincinin geliştirmesine katkı sağlayacak. İmamlar teravih namazlarını hızlı kıldırmamaları yönünde uyarılırken, yerel şartlar ve cemaat durumu göz önüne alınarak teravih namazları iki rekatta veya dört rekatta bir selam vermek suretiyle kıldırılacak.

Genel Başkanlıkca il müftülüklerine gönderilen Ramazan Hizmetleri Genelgesi'ne göre, bu tema kapsamında, el emeğinin, göz nurunun, alın terinin, önemine vurgu yapılacak ve konuyla ilgili toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla etkinlikler düzenlenecek. Alo 190 Dini Danışma Çağrı Merkezi tüm gün hizmet verecektir.

Vatandaşlarımızın ramazan boyunca dini konulardaki sorularını cevaplandırmak üzere il müftülükleri bünyesindeki "Alo 190 Dini Danışma Çağrı Merkezi", haftanın her günü 09.00-23.00 saatleri arasında hizmet verecek.

ENGELLILERE UYGUN CAMİLER DUYURULACAK;
Tatilcilerle ve göçmen işçilerin ibadetlerini rahat gerçekleştirebilmeleri ve çocukları için yaz Kur'an kursu düzenlenebilmesi için prefabrik ya da çadır mescit gibi gerekli tedbirler alınacak.

Kadınların ve engellilerin ibadetleriyle ilgili problem yaşamamaları için gerekli tedbirler alınacak ve engelliler için tedbirlerin alındığı camiler duyurulacak. Çocukların camiye gelmesi teşvik edilecek.

CAMİLER GÜN BOYU AÇIK OLACAK; Camilerde Açık tutulması Genelgesi doğrultusunda, camiler sabah namazından sonra, özel durum ve yerel şartlar göz önüne alınarak her gün öğlen namazından en geç bir saat önce, açılıp yatsı namazından sonra kapanmak üzere gün boyu açık tutulacak.


TERAVIHLER HIZLI KILINMAYACAK; Imamlara teravih namazlarını hızlı kıldırmamaları yönünde uyarılırken, yerel şartlar ve cemaat durumu göz önüne alınarak teravih namazları iki rekatta veya dört rekatta bir selam vermek suretiyle kıldırılacak. Sabah ezanları Diyanet Takvimi'ne göre imsak vaktinde tüm camilerde aynı anda, akşam ezanları ise iftar vaktinde okunacak ve akşam namazı kıldırılacak.


ITTIFAKA GİRMEK İSTEYENLER ARAŞTIRILACAK; Ramazanda itikafa girmek(ramazan son 10 gününde camiye kapanarak ibadet etme) isteyenler, cami görevlilerince müftülüklere yazılı olarak bildirilecek. Yapılacak araştırma sonrası uygun görülen kişilerin, mülki amirin onayıyla beş vakit ibadete açık camilerde itikafa girmelerine izin verilecek.

Teravih Namazı Videosu Camiden Canlı Yayın izle