Sponsored ADS

Uykuda diş gıcırdatma nedenleri

 1. #1
  Mir
  Mir çevrimdışı
  Rütbe Kalmadı Mir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14 Ocak 2013
  Mesajlar
  774


  Reklamlar
  Diş gıcırdaması nedenleri ve sebepleri? diş gıcırdaması çözümü nedir hakkında kısaca bilgi vermek istedik ve bununla alakalı video anlatımlı olarak elimizden geldiğince sizlere faydalı bilgi sunmak istiyoruz.

  Tıpda Bruksizm yani diş gıcırdatma genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir.
  Uykuda diş gıcırdatma nedenleri
  Diş gıcırdatmanın sebepleri nelerdir? Bruksizmin diş gıcırdatması oluş nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Bazı araştırmacılar buruksizmin dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklandığını, bazıları santral sinir sistemindeki bir hastalığın neden olduğunu bazı araştırmacılar da bu iki nedeni de kapsayan çok yönlü bir problem olduğunu ileri sürmektedirler.
  Duygusal stresler Herkes stresin bruksizmin nedenleri arasında en önemli faktör olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir. Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Stres bruksizmin hem oluş nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir.
  Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak
  Malokluzyon dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar

  Diş gıcırdatması
  sonucu ağız ve dokularında ne tür rahatsızlıklar oluşur ve belirtileri nelerdir?

  Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma: Dişlerin birbirleri ile sürtünmesi sonucunda oluşan aşınma tüm dişleri kapsayabilirse de özellikle ön dişlerde daha etkilidir.

  Dişlerde kırılma: Dişleri sıkma ve gıcırdatma sonucunda ön dişlerin köşelerinde arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikro çatlaklar oluşur. Röntgen ile saptanamayan bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerin kırılmasına neden olur.

  Dişlerde aşırı hassasiyet: Genellikle soğuğa karşı hassasiyet gelişir.

  Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin boynunda diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar: Bu durumun oluşmasına neden olarak ilerleyen yaşa bağlı diş eti çekilmesi ya da aşırı baskı uygulanarak yapılan diş fırçalama gösteriliyorsa da , bruksizm hastalığının dişlerde bu gibi oluşumlara neden olduğu bilinmelidir.

  Dişlerde sallanma: Yıllar süren gıcırdatma sonucu dişler gevşeyerek sallanmaya başlar. Aşırı basınç dişleri saran kemik desteğinin kaybolmasına neden olur. Bu durumu telafi etmek için dişlerin kökleri hizasında ekstra kemik çıkıntıları gelişir.

  Yanaklarda iritasyon tahriş: Özellikle dişleri birbirlerine temas ettikleri kapanış çizgisi hizasında, yanağın iç kısmında çizgi ya da kabartı şeklinde fibröz bir oluşum meydana gelir. Bu oluşum nedeni ile sıklıkla "yanak ısırma" olayı ile karşılaşılır.

  Kas ağrısı: Özellikle şakak ve yanak bölgesindeki kasların aşırı çalışması bu bölgelerde kas ağrısına neden olur.

  Baş ağrısı: yukarıda belirtilen kas ağrısı zaman zaman baş ağrısı şeklinde kendini gösterir.

  Çene ekleminde ağrı : Çene eklemine aşırı yüklenilme nedeni ile eklemde ağrı, çıtırtı ve kenetlenme olabilmektedir.

  Bu belirtiler diş gıcırdatmasının hemen başlangıcından itibaren ortaya çıkmaz. Olayın şiddetine ve süresine göre bazen yıllar sonra görülebilmektedir. Çoğunlukla belirtilerin tümü birden olmayabilir. Bazen çok az belirti gösterebilir.

  Diş Gıcırdatmanın Tedavisi
  Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir.

  Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir:

  Stres terapisi,
  Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler,
  Kas gevşetici ilaç uygulaması,
  Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi,
  Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.

  Konuyla ilgili diğer kaynaklar:
  Diş gıcırdatma, daha çok psikolojik nedenlerden (sinir, stres) dolayı ortaya çıkan; hiç de hafife alınmaması gereken bir hastalık. Özellikle uyku esnasında artan diş gıcırdatması, diğer adıyla bruksizm hakkında Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu’nun verdiği bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

  Diş gıcırdatma nedir?
  Tıpta Bruksizm, olarak adlandırılan bu rahatsızlık uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemektir. Halk arasında diş gıcırdatma olarak adlandırılır. Normal olmayan bir durumdur. Genel olarak uyurken ortaya çıkabilen bu durum bazı kişilerde yaşadığı olaylara bağlı olarak gündüzde ortaya çıkabilir. Çoğu kişi yaşadığı bu rahatsızlığın farkında değildir. Birçok birey bu rahatsızlığı yakınlarının onlara söylemesinden sonra fark eder. Diş gıcırdatma tehlikeli bir durumdur ve bireyin dişlerinden oldukça rahatsız edici bir ses çıkar. Normal zamanda bu sesi çıkartması mümkün değildir.

  En büyük sebebi: stres
  Diş gıcırdatma, dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklanabilir. Fakat bu durum çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Genel olarak bu rahatsızlığa sebep olarak günlük hayatta yaşanılan maddi ve manevi sorunların kişi üzerinde yarattığı psikolojik baskı neden olur. Çünkü birçok birey istediği ya da arzuladığı yaşam şartlarına ulaşamadığı için bu olayı kendi içerisinde farklı boyutlara taşır. Böylelikle uyku esnasında da diş gıcırdatma olarak ortaya çıkar. Bruksizm hastalığına stres dışında bireyin kişisel özellikleri de neden olur. Aşırı sinirli, hassas ve titiz bir yapıya sahip olmakta bu tarz rahatsızlıkların ortaya çıkmasında etken rol oynar.

  Diş gıcırdatmanın dişlere verdiği zararlar :
  Dişlerin çiğneyici yüzeyinde aşınmalar olur.
  Diş minelerinde oluşan rahatsızlık diş boylarının kısalmasına sebep olur.
  Dişlerde kamaşma olarak bilinen, soğuğa karşı hassasiyet belirir.
  Ani diş sızlamaları gerçekleşir.
  Diş ve çene arasındaki bağlarda gevşemeler oluşarak diş sallanmaları ya da dökülmeleri görülür.
  Dişlerde kırılma ve diş eti çekilmeleri ortaya çıkar.
  Aynı zamanda ağız yaraları, baş ağrısı, çene ağrısı şakak ve yanak bölgelerinde de kas ağrılarına neden olur.
  Bu belirtiler diş gıcırdatmasının başlangıcından itibaren görülmeyebilir daha ileriki zamanlarda kişinin karşılaşabileceği problemlerdir.

  Diş gıcırdaması video izle


  Gıcırtıya karşı tedavi yöntemleri
  Diş gıcırdatmanın yol açtığı rahatsızlıkları ve kişinin diş gıcırdatmasına devam etmemesi adına ‘gece koruyucuları’ olarak adlandırılan silikon içerikli madden yapılmış diş plakları kullanılabilir. Genel anlamda faydalı olan bu plaklar bazı kişilerde tedavi sürecinde yeterli olmadığı saptanmıştır. Bu sebeple kişinin rahatsızlığının seviyesine göre ek olarak kas gevşeticiler, psikolojik terapi yöntemi, eksik dişlerin yerine protez tedavisi uygulanabilir aynı zamanda hatalı yapılmış dolgu ve kaplama varsa bunlarda yenilenebilir.

  Diş Gıcırdatması için Bitkisel Tedavi Yöntemi:
  Aktar Hüseyin Ermişden diş gıcırdatma sorununa bitkisel çözüm

  Diş gıcırdatma porblemini, pek çok insan yaşamaktadır. Özellikle, çok yorucu veya gergin bir günün ardından, gece uyku sırasında, diş gıcırdatma olayı görülebilir. Yani bu olayın temelinde aslında stres vardır. Bu sorun için, aktar Hüseyin Ermişin çay tarifi aşağıdadır.

  GEREKLİ MALZEMELER
  -1 tutam melisa,
  -2 tutam kişniş,
  -1 tutam ökseotu,
  -1 tutam anason,
  -1 tutam sarıkantaron,
  -1 tutam meyan kökü,
  -1 tutam şerbetiçiotu,

  HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ : Bütün malzemeler karıştırılıp, soğuk suyun altında tozu gitmesi için güzelce yıkanır. 2 bardak kaynar suyun içerisine atılıp 1 dak. kaynatılır. 10 dak. demlendirildikten sonra, akşam yatmadan 1 saat önce içilir.

  Alakalı olabilcek kelimeler, diş gıcırdatmasının nedenleri , diş gıcırdatmasına bitkisel çözüm , diş gıcırtdatma neden olur , diş gıcırtdatma hastalığı.
  Bidaha bidaha yaz

 2. #2
  Administrator Samuray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08 Kasım 2012
  Yer
  UZAY
  Mesajlar
  1.176


  Sponsor reklamlar


  Askerde bu yüzden sinir hastası oluyordum gıcırdayanın azına gasaturayı vurasım geliyordu bir anda gözüme kan bürüyodu sanki bileme taşı anasını satım hastalık bu harbiden ot mot fayda etmez direk hastaneye yatmaları lazım bu tür insanların.
  Birgün Herkes Galatasaraylı Olacak!

 3. #3
  Yazar HeRa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Temmuz 2013
  Yer
  Gokyuzu
  Yaş
  31
  Mesajlar
  179


  samuray alemsin hastalık ama sonucta bilerek kimse gıcırdatmaz yani muhtemelen dimi

 4. #4
  Administrator Samuray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08 Kasım 2012
  Yer
  UZAY
  Mesajlar
  1.176


  Hera evet hastalık ama adam orda dişlerini bilerken diğer askerler nasıl uyuyacak bence en iyisi ağzına kasaturayı sokmak aynı fikirdemiyiz.
  Birgün Herkes Galatasaraylı Olacak!

+ Cevap Ver

 • Uykuda diş gıcırdatma nedenleri Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden 5.00 ortalama oy almış 1 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


Ankarada Deniz Varmı var yok?


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz