Sık Grip Olmanın Nedenleri sürekli grip neden olur? tedavi yöntemleri nelerdir hep gripe yakalanıyorum
Kış aylarında yada kış bitimi sonbahar ile havaların değişmesi grip salgınına sizde kapılabilirsiniz yada ben her ay grip oluyorum gribin sebepleri nedir diyenler muhakkak vardır bakın asıl altında yatan sebepleri bilirseniz mutlaka önlem alabilirsiniz.
Sık Grip Olmanın Nedenleri
Ünlü Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mansur Doğan, çok fazla gribal enfeksiyon geçiren insanlarda koku alma kaybının ortaya çıkma olasılığının, diğer insanlara oranla daha fazla olabildiğini söyledi.

Koku alma duyusu kaybına tam olarak nelerin sebep olduğunun bilinmediğini aktaran Doğan, enfeksiyonların, travmaların ya da doğumdan gelen kalıtımsal bozuklukların etmenler arasında olduğunu, bu etmenler sonucunda koku alma duyusunun tamamen ortadan kalkabildiğini söyledi. Doğan, yaptığı açıklamada, koku alma duyusunun insanda doğuştan var olabildiği gibi sonradan da hissedilebildiğini belirtti.

Gribal enfeksiyonların duyu kaybında tetikleyici bir faktör olduğuna dikkati çeken Doğan kelamları şunlar;
Bu tahribatı da önceden değerlendirmek mümkün değil, çünkü o bölge kapalı olan bir bölge, beynin alt tarafı, o nedenle tahribatı sinir yönünde değerlendirmek çok zor. Fakat kısmi bir hasar oluşursa bu kayıp önlenebilir. Virüslere bağlı enfeksiyonlarda koku alma kaybı yaşanırsa, bu konuda çok yapılacak bir şey yoktur. Ancak bakteriyel enfeksiyonlar ya da burunda oluşan etler, koku alma kaybına sebepse kayıp önlenebiliyor.

Virüs süresini tamamlayıp, insan vücudundan atılıyor fakat yarattığı hasarlar kalıcı olabiliyor. Bunlardan biri de koku alma kaybıdır. Gribal enfeksiyon sonrasında koku alma bölgesinde virüsün yarattığı bir hasar meydana gelebiliyor. Yani virüsler koku alma sinirlerindeki hücreleri öldürüyor. Eğer koku alma sinirinde hasar meydana gelirse, bunun geri dönüşü olmuyor ve koku alma artık mümkün olmayabiliyor.

Çok FAZLA GRİP OLANLAR RİSK ALTINDA OLABİLİR DİKKAT
Virüse bağlı enfeksiyonlarda kişilerin çok kayba uğramadan hastalığı rahat ve daha az hasarla atlatabilmeleri için bol B vitamini almalarını, hekimin verdiği soğuk algınlığı ilaçlarını kullanmalarını ve istirahat etmelerini öneriyoruz'' dedi. Gribin virüse bağlı bir enfeksiyon olduğunu ifade eden Doğan, ''Çok grip olan insanlarda koku alma kaybının ortaya çıkma olasılığı, diğer insanlara oranla daha fazladır.

Koku alma duyusu kaybının sadece gribal enfeksiyonla ortaya çıkmadığını kaydeden Doğan, kronik sinüzitlerin, bakteriyel ve mantar sinüzitlerinin, burundaki etlerin, koku alma duyusu bölgesindeki ya da beyindeki tümörlerin de bu kayba neden olduğunu anımsatarak, bu tür sorunları yaşayan kişilere KBB hekimine ya da beyin ve sinir hastalıkları konusunda uzman doktora muayene olmalarını önerdi.
Yrd. Doç. Dr. Doğan, çok fazla gribal enfeksiyona yakalanan kişilerin mutlaka KBB uzmanına gitmesi gerektiğini belirterek, ''Kişinin neden çok grip olduğunun araştırılması lazım. Kişide beslenme alışkanlığı bozukluğu olabilir, vücudunda bir kusur, bozukluk olabilir ya da hastalığın altında yatan başka sebepler de olabilir'' diye konuştu.

Grip tedbirleri ve önerileri video izle