Pkos Nedir, PKOS Hastalığı, Pkos Ne demektir, Doktorum Proğramı Sakarya'da Adapazarı Kültür Merkezinde Tüp Bebek toplantısı gerçekleştirdik. Sakarya ve çevre illerden gelen yoğun ilgi sonucu yaklaşık 400 kişilik salona 600 kişi sığmaya çalıştık. Çok keyifli geçen toplantı için tiim kapılanlara ve organize edenlere çok teşekkür ediyoruz.

PKOSa baktığı mızda ise, ilk ve en önemli konu, buradaki kistlerin diğer yumurtalık kistleriyle Farkının ortaya konması. Kistler içi sıvı dolu keselerdir. Yumurtalıkta her ay, yumurtayı taşıyan bu tip yapılar (folliküller) oluşur ve adetle yok olmazlarsa kiste dönülürler. Bunların çapları genellikle 20 mm’den başlar ve karnın içini kaplayacak katlar büyük boyutlara ulaşabilir. Yumurtalığın yumurtlama dışında oluşturduğu kistler de vardır ki, bunlar da aynı boyutlara sahiptir. PKOS kistleri ise her zaman 10 mm. altında boyutlarda olup, çok sayıdadır, her iki yumurtalığın genellikle kenarlarında inci kolye gibi dizilirler.

İlk olarak 1935 yılında Dr. Stein ve Dr. Leventhal tarafından yapılan otopsilerde ‘polildstik över’ görünümü tarif edilmiştir. Bu nedenle de PKOS ilk olarak ‘Stein-Leventhal sendromu olarak adlandırılmıştır. Son olarak 2003 yılında Rotterdam’da vanılan bir toplantıda PKOS tanımı aşağıdaki 3 durumdan ikisinin bulunması olarak kabul edilmiştir: veya adet görememe (yumurtlama bozukluğu hormonu yanı androjen yüksekliği görünüm.

Ayrıca kilo alımı, akne, insülin direnci vc diabet sıklıkla eşlik adet, Uzun vadede ise hipertansiyon, kan yağlarında artış ve rahim içi (endometrium) kanseri görülebilir. Tüm kadınlar yaklaşık 5-10’da birinde görülürken, kısırlık sorunu yasayanlardan oluşur.