Sponsored ADS

Ortopedik Ayakkabının Yararları Nelerdir ?

 1. #1
  Süper Moderator Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Kasım 2012
  Mesajlar
  252


  Reklamlar
  Ortopedik Ayakkabının Faydaları, ortopedik ayakkabıların faydası nedir? Hangi ayakkabılar ortopedikdir Ortopedik Ayakkabı işe yarıyor mu?

  Ayakkabı seçimlerimiz ayak sağlımız için önemli etmenlerden biridir.Ayakkabı tercihlerinizi ortopedik ayakkabılardan yana kullanmak istiyorsanız bu yazımızda ortopedik ayakkabıların kullanımı ve ayak sağlığına faydalarıyla alakalı bilgileri öğrenebileceksiniz.

  Ortopedik Ayakkabının Yararları Nelerdir ?

  Ortopedik Ayakkabı Neden Gereklidir ?

  Dr. Sinan Kahraman

  Ayağımızdaki Tarak kemikleri üzerine binen fazla basınç, bel, sırt, topuk ağrıları, nasır, genellikle kadınlarda baş parmak yanında oluşan kemik çıkıntıları problemi yanlış ayakkabı seçimi sonucunda ortaya çıkar. Özellikle çocuklarda en sık karşılaşılan ayak sağlığı sorunu düz tabanlık veya içe basmadır.

  Ayak ve ayak bileği alanı ağırlık yönünden vücudun az bir yerine oluşturduğu halde fonksiyon bakımından oldukça önemlidir. İnsanoğlunun adım atma, yürüme ve koşma gibi hareket etme gücünü sembolize eden ayaklar, makanik işlevin yanı sıra vücudu taşıyarak- ayakta durmak gibi – dinamik ve statik bir görevi de yaparlar. Bunun yanında atletik uğraşılarda direnç ve koordinasyon, dans ve estetik hareketlerde artistik görevler üstlenirler. Ayak ve ayak bileğinin sadece hastalıklarında değil, normal sağlığında da korunması çok önemlidir.

  Toplam 26 kemikten oluşan ayak kemikleri (ossa pedis) üç grupta ele alınabilir:

  a-Ayak bileği kemikleri 7 adet

  b-Ayak tarak kemikleri 5 adet

  c-Ayak parmak kemikleri 14 adet

  Ayak kemikleri eninde ve uzunlamasına kemerler oluşturacak biçimde yerleştirilmişlerdir. İşte bu kemiklerin bozulması, çeşitli ayak şekil ve fonksiyon bozukluklarına yol açar. Düz tabanlık, çukur tabanlık doğuştan çarpık ayak, baş parmak ve 1. sıra hastalıkları, topuk dikeni, ayak tabanı kaslarının kısalığı, sinir bozukluklarına bağlı düşük ayak en sık görülen ayak ve ayak bileği hastalıklarıdır. Bu hastalıklarda uygun tabanlık ve ayakkabı kullanmak oldukça önemlidir.

  Ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz

  Ayak ve ayak bileğinin normal anatomide ve biyomekaniğine sürdürülebilmesi için ayağın tabanına geniş, önü yuvarlak, topuk yükseltisi olmayan, yumuşak maddelerde imal edilmiş ve esneme kapasitesine sahip ayakkabılar tercih edilmelidir. Çünkü günlük aktivitelerde ayak çok yönlü kuvvetlere maruz kaldığı gibi, gün içinde pozisyonel olarak ayakta dolaşım ve hacim değişiklikleri meydana gelir.

  Özellikle şehirlerde büyüyen çocuklarda düz tabanlık çok yaygındır ve ileride ciddi problemlere yol açabilir. Çünkü ayak kemiklerinin ve kaslarının gelişimi temas ettiği yüzeye bağlıdır. Bu nedenle genel olarak bu sorundan uzaklaşmak için ayak iç kavisinde destekleyici kaliteli spor ayakkabılar tercih edilmeli ve çeşitli germe egzersizleri yapılmalıdır.

  Doğru ayakkabı seçmenin faydaları

  Ayak sağlığında hastalıklardan korunmak için çeşitli tabanlık ve ayakkabılar tıbbi tedavinin olmazsa olmaz parçalarıdır. Ayak yapısı yürüme mekaniğinin gerektirdiği tüm yük dağıtım özelliklerine sahiptir. Ancak ayak yapısında herhangi bir problemden dolayı yük dağıtma işlemi bozulursa, bu ayakta ağrı ve yürüme sorunları oluşturur. Ayakta oluşan sorunlar, esnek ve sert deformiteler olarak ikiye ayrılır. Esnek problemlerde deformite düzeltilebilir özelliktedir. Ancak sert deformitelerde durum yerleşmiştir ve ayaktaki şekil farklılığı kalıcıdır.

  Tabanlıklar ve ayakkabılar ayakta yük dağılımının tekrar normale dönmesi için kullanılan araçlardır. Deformitenin sert ve esnek olmasına göre tabanlıklar ve ayakkabılar çeşitli derecelerde sert ve yumuşak(esnek) olabilir.

  Yumuşak deformitelerde tabanlıklar ve ayakkabılar ayakta gelişmekte olan sorunu ayağın normal anatomik yapısını yeniden sağlayarak düzeltir. Ancak sert deformiteler de bu düzeltmeyi yapmak mümkün olmadığı için tabanlar ve ayaklar yük dağılımını değiştirerek sorunu ortadan kaldırmayı hedefler. Yumuşak deformitelerde tabanlıklar nispeten sert olup ayağı desteklerken sert deformitelerde tabanlıklar nispeten yumuşak olup yaylanma fonksiyonu sağlamaya çalışırlar.

  Tabanlıklar ve ayakkabılar deformiteyi düzeltmezler ancak deformiteden kaynaklanan şikayetleri ortadan kaldırırlar. Bu yüzden ayak ve ayak bileğindeki çeşitli hastalık ya da sorunlar da tabanlıklar vazgeçilmez tedavi araçlarıdır.
  Birgün Herkes Fenerbahçeli Olmasın, Bırakın O Ayrıcalık Biz de Kalsın !!!

 2. #2
  Mir
  Mir çevrimdışı
  Rütbe Kalmadı Mir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14 Ocak 2013
  Mesajlar
  774


  Sponsor reklamlar


  Ayağa uyum sağlayan ayakkabıyı herzaman sevmişimdir.

+ Cevap Ver

 • Ortopedik Ayakkabının Yararları Nelerdir ? Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden 4.00 ortalama oy almış 1 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


istanbulun Fethini birleşik 2 kere yazın


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz