Mide kanaması sorunları ülser tedavisi nasıl yapılır kanamaya iyi gelen ilaç ve bitkiler mide kanaması belirtileri neden olur? reflü nedir miğde ağrısı bunları nasıl anlarız? ayakta ağrı ve yorgunluk varsa midenizde sorun var demektir bu yüzden en yakın doktora gitmeniz gerekmektedir. Aksi halde ölümle yada uzun süre hastanede gözetim altında kalabilirsiniz.
Mide Kanaması ve Ülseri tedavisi
Mide kanamaları doktorum programı videosu izleMide kas yapısı oldukça gelişmiş ve içeriği asit olan bir organdır. Asit içerikten kendisini korumak için mukus adı verilen bir madde mide iç yüzeyini kaplamaktadır. Asit salgısının artması yada mide yüzeyinde mukus salgılayan hücrelerin hasarı sonucunda mide de erozyon ve yara oluşumu başlar. Özellikle diyetsel faktörler, bilinçsiz ağrı kesici kullanımı ve yanlış beslenme mide yüzeyindeki bu yara oluşumunu hızlandırır. Midede oluşan bu yaralar ülser olarak adlandırılır. 1990’lı yıllara kadar mide yüzeyinin tahribatı sadece beslenme ve genetik yapı ile açıklanırken 90’lı yıllarda aslında predispozan bu faktörlerin yanında en önemli faktörlerden birinin de h.pylori adı verilen bir bakterinin ülserlere neden olduğunun bulunması ülser ve ülser kanamalarının tedavisinde yeni bir çığır açtı. Önceleri sadece asit salgılanmasını azaltan antiasitler tedavide kullanılırken olayın iltihabi bir süreç olması da anlaşılınca tedavi protokollerine antibiyotiklerde eklendi. yazsana.net
Kronik mide kanamalarında hasta genellikle dışkı renginin siyaha dönmesi, ağızdan kahve telvesi-kolaya benzer şekilde kusma gibi belirtiler ile gelir. Taze kan şeklinde aşırı kanamalarda ise daha çok özefagus varis kanamalarından şüphelenilir. Kanın midede sindirilmesi ile eritrositler içerisindeki demir ortaya çıkar ve demir dışkı rengini siyaha boyar. Bu nedenle hastanın dışkı rengi sadece mide kanaması için değil tüm gastrointestinal sistem için önemli bir tıbbi öykü donesidir.
Mide kanamasından şüphelenilen bir hastada ilk yapılacak fizik muayene rektal tuşe ile gaita rengini kontrol etmektir. Gaitada dışkı renginin siyaha boyanmış olması melena kusma ile çıkan mide içeriğinin siyah kahve telvesi – şeklinde olması da “hematemez” olarak isimlendirilir. Ayrıca rutin olarak hemogram çalışılması da heboglobin değerinin değerlendirilmesi ile kaybedilen kan ve kanamanın neden olduğu kansızlığın tespitinde önemlidir.
Eğer kanama derin bir anemiye neden olmuş ise hastaya hemen kan transfüzyonu yapılmalı ve volüm arttırıcı tedavi başlanmalıdır. Ayrıca hastanın kanama değerleri olan aptt ve PT değerleri de mutlaka rutin olarak çalışılmalıdır. Mide kanamalarında hem kanama odağının tespiti hem de kanamanın durdurulması için gastroskopi yapılması elzemdir. Gastroskopi fiber optik bir kamera borusu ile ağızdan özefagusa ve mideye girerek mide iç yüzünün görüntülenmesi işlemidir. Kanama odağına gastroskopi ile müdahale edilip kanama durdurulabilir ve aynı zamanda da patolojik inceleme için örnek doku parçası alınabilir. Mide kanamaları gastrik kanserlerinde habercisi olabilmektedir. Hastalar dispeptik şikayetlerini rutin olarak algılamakta ve geçiştirmektedirler. Sinsi ilerleyen mide kanserleri genellikle lenf metastazlarını yaptıktan sonra ileri evrede belirti vermeye başlamaktadırlar.

bu yüzdendirki mide kanaması kaç gün sürer diyip gitmemezlik etmeyin, ağrıyı yada kanamayı geçiren ne yemeli dememeliyiz.