Sponsored ADS

Kulak Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

 1. #1
  Süper Moderator Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Kasım 2012
  Mesajlar
  252


  Reklamlar
  Kulak Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler, Kulak Sağlığı Nasıl Korunur?, Kulak Sağlığı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  Kulağımız, bir sürü rahatsız edici durumlara maruz kalmaktadır. Kulak sağlığınızı korumak ve ilerleyen yaşlarda kulağınızla ilgili sorun yaşamak istemiyorsanız kulak sağlığınıza özen göstermeniz gerekir. Kulak sağlığınız için neler yapmanız gerekiyor, bu yazımızdan detaylı bir şekilde faydalanabilirsiniz.

  Kulak Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

  Kulaklarımızı Nasıl Korumalıyız ?
  Çevrenizdeki dünyayı kontrol altında tutamazsınız, ancak kulaklarınızda gereksiz hasarların oluşmasını önlemek için bazı önlemler alabilirsiniz. Eğer ağır makinaların yakınında ya da sürekli yüksek gürültü olan bir yerde çalışıyorsanız, kulağın duyu sinirlerinde ortaya çıkabilecek hasar sonucu, işitme kaybı riski taşımaktasınız. Bu tür işitme kayıpları genellikle geri dönüşümsüz olduğu için, önlem almak çok önemlidir. İşitme kaybı riski altındaysanız, aşağıdaki yöntemleri kullanın.

  İşyerinde Koruyucu Tıkaçlar veya Kulaklık Kullanmalıyız
  Koruyuculuğu ispatlanmış metodlar arasında, kulakları korumak için özel olarak tasarlanmış kulaklıklar bulunmaktadır. Bunlar yüksek sesleri tahammül edilebilir düzeylere indirirler. Kulaklıklar ya dışarıyla ilişkiyi tamamen keserler ya da özel bir mikrofon ve kulaklık sistemiyle başkalarıyla haberleşmeyi sağlayabilirler. Piyasada, kulaklarınızı yüksek sesten koruyacak plastik veya lastik kulak tıkaçları da bulunmaktadır. Pamuk tıkaçlar uygun değildir;kulak kanalının içine kaçabilirler (bakınız Kulağa Kaçan Yabancı Maddeler).

  İşitme Testi Yaptıralım
  Gürültülü bir ortamda çalışıyorsanız, düzenli olarak işitme testleri yaptırın. İşitme kaybı erken saptanırsa, daha fazla ilerlemeden önlem alabilirsiniz, işveren, çalışanların kulaklarını korumakla yükümlüdür. Işyerinizden kulak koruyucuları isteyin.

  Gürültülü Eğlencelerin Risklerinin Farkında Olalım
  Gürültülü eğlenceler nedeniyle kulakların duyu sinirlerinde hasara bağlı olarak ortaya çıkan işitme kayıpları giderek yaygınlaşmaktadır. I En yüksek risk taşıyan etkinlikler arasında atıcılık sporu (trap), yarış motorsikleti ve benzeri gürültülü eğlence araçlarını kullanmak ve özellikle çok yüksek sesle müzik dinlemek bulunmaktadır.

  Sesin çok yüksek olduğu konserlere gitmek de bir risk faktörü olabilir. Birçok insan ‘walkman’lerden kulaklıkla müzik dinlemektedir, bunlar küçük olmalarına rağmen çok yüksek ses çıkarabilmektedirler.
  Müzik dinlerken sesi çok açmayın. Eğer çok gürültülü bir konsere giderseniz, kulak tıkacı takın. Metro trenlerinin gürültüsü de kulaklara zarar verebilir. Kulak tıkacı takarak ya da ellerinizle kulaklarınızı kapayarak, gürültüden korunabilirsiniz.
  Birgün Herkes Fenerbahçeli Olmasın, Bırakın O Ayrıcalık Biz de Kalsın !!!

 2. #2
  Mir
  Mir çevrimdışı
  Rütbe Kalmadı Mir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14 Ocak 2013
  Mesajlar
  774


  Sponsor reklamlar


  Vucudumuzdaki önemli organlardan biride kulak yoksa yaşamımızda çok zorlanırız tşk bilgiler için.

 3. #3
  Yeni YazSana Üyesi tufan_arz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26 Aralık 2012
  Mesajlar
  31


  temizlemmemiz lazım onu bile beceremiyoruz asılnda kullak çöpü kullanmak çok sakıncalıymış ama biz gende kullanıyoruz...

 4. #4
  Misafir
  Misafir Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  1-kulak temiz tutulmalı ve soğuktan korunmalı
  2-gürültülü yerlerde bulunmamalı
  3-müzik aletlerinin sesi az çalınmalı
  4-sert cisimlerle karıştırılmmamalı
  5-kulak darbelerden korunmalı

+ Cevap Ver

 • Kulak Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız? Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden 3.14 ortalama oy almış 7 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


istanbulun Fethini birleşik 2 kere yazın


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz