Sponsored ADS
Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni
 • 1 gönderen whisper

Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar

 1. #1
  Süper Moderator Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Kasım 2012
  Mesajlar
  252


  Reklamlar
  Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar ve korunma yolları, Hayvanlardan geçen bulaşıcı hastalıklar

  Hepimiz evimizde evcil olarak hayvan besliyoruz fakat evcil hayvanlardan da insanlara hastalık bulaşabiliyor. Bu tip hastalıklara karşı korunmak için hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar ve bulaşma yolları hakkında bilgileri bu yazımızdan öğrenebileceksiniz...

  Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar

  Anthrax (Şarbon) Bacillus anthracis: Sıcak kanlı hayvanların bulaştırdığı hastalığı insanlar derilerinden, solunum yolu yada yiyecekler vasıtasıyla alır.Hastalık insanda akciğerlerde ödem,deride püstül, iç organlarda kanama, aşırı bitkinliğe sebep olur.

  Brucellosis (Yavru atma): Hasta olan sığır, koyun, keçi gibi hayvanların sütleri, diğer atık ve salgılarına doğrudan temas yoluyla bulaşan hastalık, insanda dalgalı ateş, terleme, halsizlik ve kas ağrıları ile devam eder. Hastalık, erkeklerde kısırlık, kadınlarda düşüğe sebep olabilir

  Clostridial Disiase (Tetanoz): Memeliler, kuş ve balıktan insana bulaşan hastalığın insanlar için en büyük tehlikesi yara enfeksiyonu Bakteri, gıdalar üzerinde çoğaldığı zaman gıda zehirlenmesine yol açar.

  Leptospirosis (Sarılık, Yavru Atma): Evcil ve vahşi hayvanlardan enfekte olmuş hayvanların idrarı, kontamine olmuş toprak ya da suyla geçen bulaşıcı hastalık, insanlarda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyreder.

  Listeriosis: İnsanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyreden bulaşıcı hastalıklardan biridir.

  Lyme Disease: Hayvanlardan insanlara bulaşan Hastalıklar, İnsanlarda eklem, deri lezyonları ve diğer organ bozukluklarına neden olur.Geyik, köpek ve fareden kene ısırığı ile insana geçebilir.

  Psittacosis (Papağan Hastalığı): Muhabbet kuşu, güvercin, papağan,hindi, ördek ve kazların dışkısından yayılan tozların solunmasıyla insana bulaşan hastalık deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle devam eder.

  Salmonellosis: Kanatlı, domuz, sığır, at, köpek, kedi, vahşi hayvanlar ve kuşların dışkısıyla kontamine olmuş pişmemiş gıdaların sindirimi ile bulaşan hastalık insanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyreder ve bulaşıcıdır.

  Tetanoz (Kazıklı Humma):
  Ot yiyenlerin dışkısıyla kontamine olmuş topraktan, etkenin yaraya bulaşmasıyla insana geçen hastalık insanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyreder.

  Tuberkuloz (Verem): İnsanda deri ve mukozalarda yaygın ülser ve ateşle seyreden bulaşıcı hastalık sığır ve maymunlardan sindirim ve solunum yoluyla geçer.

  Infectious hepatitis A-virus: Maymunlardan direkt temas yoluyla insana geçen hastalık, karaciğer ve dalakta büyüme, kaslarda ağrı, bitkinlik, yüksek ateş ve sarılığa yol açar

  İnfluenza (Grip): Domuz, fare, köpek ve kuşlardan direkt temasla insana geçen hastalık, halsizlik, ateş, öksürük, nezle ve başağrısına neden olur.Salgın şeklinde devam edebilir.

  Rabies (Kuduz): Beyinde öldürücü tahribat yapan akut hastalık etçiller ve yarasalardan hasta hayvanın ısırmasıyla ve solunum yoluyla bulaşır.

  Toxoplasmosis: Kedilerin dışkılarında bulunan parazit yumurtalarından bulaşan hastalık kadınlarda erken doğuma sebebiyet verebilir.
  Birgün Herkes Fenerbahçeli Olmasın, Bırakın O Ayrıcalık Biz de Kalsın !!!

 2. #2
  Administrator WAdmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Kasım 2012
  Yaş
  38
  Mesajlar
  600


  Sponsor reklamlar


  Çok zararlı hastalıklarmış gerçekten evdeki hayvanlarımızın veteriner ve temizleme bakımlarını ihmal etmememiz gerektiğini bir kere daha anlamış olduk.
  Cesurun bakışı korkağın kılıcından daha keskindir!

 3. #3
  Yeni YazSana Üyesi whisper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Nisan 2013
  Mesajlar
  14


  Tüm konuyu okuyamadım, fakat bir eklemede ben yapayım, hayvanlarda özellikle sokak köpeklerinde görülen uyuz hastalığıda insanlara bulaşmaktadır. Her ne kadar bulaşmaz diye bilinse de dikkatli olunmasında fayda var, uyuz hastalığına yakalanmış bir hayvana mümkün olduğunca tems edilmemelidir. Kolay gelsin.
  Mir bunu beğendi.

 4. #4
  Mir
  Mir çevrimdışı
  Rütbe Kalmadı Mir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14 Ocak 2013
  Mesajlar
  774


  Katılıyorum whisper
  Bidaha bidaha yaz

+ Cevap Ver

 • Hayvanlardan İnsanlara Bulaşan Hastalıklar Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden 3.71 ortalama oy almış 7 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


Egede bir ilimiz iz**r ?????


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz