Sponsored ADS

Hava Kirliliği Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

 1. #1
  Süper Moderator Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Kasım 2012
  Mesajlar
  252


  Reklamlar
  Hava kirliliğinin çevre ve insan üzerindeki etkileri, Hava kirliliğinin sonuçları, Hava Kirliliğinin sebepleri

  Teknoloji sınırları zorlayıp günden güne daha da gelişiyor.Ancak bu gelişimle birlikte kötü sonuçlar da doğabiliyor..Bunlardan birinci sırada hava kirliliği geliyor.Hava kirliliği bakalım insanlarda hangi hastalıklara neden oluyor.

  Hava Kirliliği Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

  Kronik bronşit: Başlıca nedenleri sigara kullanımı ve hava kirliliğidir. Önce, hasta sabah uyandığında ortaya çıkan kuru bir öksürükle başlar. Hastalar bunu çoğu kez sigaraya veya hava kirliliğine bağlayarak üzerinde durmazlar. Birbirini izleyen iki yılın üç ayını çoğu günlerinde öksürük olması kronik bronşitin yerleşmiş olduğunu gösterir. Kronik bronşitli hastaların bir kısmında zamanla ilerleyici bir nefes darlığı da başlar. Bu hastalarda hırıltılı solunum, dudak ve parmaklarda morarma, boyun damarlarında dolgunluk, bacaklarda ödem, karında asit, karaciğer büyümüsi gibi belirtilere çok sık rastlanır.

  Amfizem: Bu hastalık da sigara ve hava kirliliğinin eseridir. Sinsi bir nefes darlığı ile başlar. Önceleri ağır eforlarda görülen nefes darlığı giderek hafif eforlarda da olmaya başlar ve sonunda hastayı konuşturmayacak kadar ilerler. Bu hastaların ellerini kollarını oynatmaları bile hastayı nefes nefese bırakır. Amfizemli hastaların göğüsleri şişkindir ve adeta bir fıçı şeklini almıştır. Dudaklarını büzerek uzun uzun zayıflar.

  Astım: Hava kirliliğinin doğrudan doğraya astıma yol açıp açmadığı kesin olarak bilinmiyorsa da, hava kirliliğinden ençok zarar görenlerin astımlılar olduğu bilinmektedir. Hava kirliliği standartlarının aşıldığı durumlarda astımlıların hemen hepsi bundan etkilenmektedir. Böyle günlerde astım krizinde hastaneye başvurular çoğalmaktadır. Bir zamanlar hava kirliliği ile ilgili olduğu düşünülen bir çeşit astım formu tanımlanmıştır ki, bu hastalıklara görüldükleri şehirlerin ismini izafeten “New Orleans Astımı” ve “Tokyo-Yokohomo Astımı” gibi isimler verilmiştir.

  Geçtiğimiz yıllarda, basın yayın organlarında İstanbul’da birçok hastada, geçmeyen kuru inatçı bir öksürükle karakterize bir çeşit bronşitin çok yaygın olarak rastlandığı bildirilmiş ve hastalık “İstanbul Bronşiti” olarak isimlendirilmiştir. Bu tablo, muhtemelen hava kirliliğine bağlı olarak bronşlarda oluşan bir tür alerjik iltihap sonucu ortaya çıkmıştır. Antibiyotiklere, öksürük ilaçlarına cevap vermeyen İstanbul Bronşiti ancak astım tedavisnde kullanılan kortizon ve antihistaminik ilaçlarla kontrol altına alınabilmiştir. Bu hastaların akciğer röntgenlerinde ve alerjik deri testlerinde herhangi bir bozukluk olmadığı halde, bronşlardaki aşırı duyarlılığı gösteren provokasyon testleri patolojik (bozuk) bulunmaktadır.

  Hava kirliliğinin, solunum yollarının nezle, grip gibi virüslerle oluşan enfeksiyonlarını ve bakterilerle oluşan bronşit, zatürre gibi hastalıklarını kolaylaştırdığı ve bu hastalıkların daha sağır seyretmesine sebep olduğu bilinmektedir.
  Birgün Herkes Fenerbahçeli Olmasın, Bırakın O Ayrıcalık Biz de Kalsın !!!

 2. #2
  Administrator WAdmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Kasım 2012
  Yaş
  39
  Mesajlar
  600


  Sponsor reklamlar


  Zaten fabrikaların yaydığı zehirli dumanlar hastalık belirtilerine en ideal örnektir bana soracak olursanız bunların çoğu paraları gitmesin diye olması gereken önlemleri almıyor memura yedirip es geçiliyor. Dolaysıyla insan sağlığının 5 kuruş önemi yok şuan bu halde dünya geleceğin vay haline diyorum.
  Cesurun bakışı korkağın kılıcından daha keskindir!

+ Cevap Ver

 • Hava Kirliliği Hangi Hastalıklara Sebep Olur? Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden 2.00 ortalama oy almış 2 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


Egede bir ilimiz iz**r ?????


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz