Diyabet Türleri Nelerdir, Diyabet Türleri Hangileridir, Bu noktada, diyabet tiplerini de ayrıştırmak gerekiyor, hipoglisemik reaksiyon, daha çok 1 tip 1 Diyabet te görülüyor. Hu başlıkla yer alan hastalar insülin kullanıyor. Çünkü tek tedavi yöntemi bu tip 1 diyabet in daha çok çocuklar ve gençlerde ortaya çıktığı bilgisini veren Prof. Dr. Siva, “Vücudun hiç insülin üretmediği, pankreasın beta hücrelerinin vücut tarafından yok edildiği ve insülinin mutlaka dışarıdan verilmesinin gerektiği bir yapı” tanımlamasını yapıyor.

Tip 2 Diyabet ise bu hastalığa sahip olanların yüzde 90-95*ini oluşturuyor. Daha ileri yaşta ortaya çıkan bu diyabet türünde de in-stilin kullanılıyor. Ama insiilin kullanımına geçene kadar, 10 seneye yakın bir dönem hapla tedavi yöntemi uygulanabiliyor. Prof. Dr. Siva da şu detayları paylaşıyor: “İnsülin kullandığımız her hastada hipoglisemi olabiliyor. Ama özellikle çocukluğundan beri insülin kullanan diyabetlilerde insülin tedavisinin yan etkisi olan hipoglisemiyi daha sık ve daha problemli görebiliyoruz. Kişi tip 1 Diyabetli ve insülin kullanıyorsa hipoglisemi nasıl ve hangi belirtilerle ortaya çikabilir.

Bunu tanımak gerek bu küçük yaşta da ileri yaşta da olabilir Hipoglisemi farklı belirtilerle de ortaya çıkabilir. Örneğin yer yer baş dönmesi olabilir. Bu nedenle erken tanı koymak, hemen şekerli mi ilerek, seker yiyerek gereken müdahaleyi yapmak önemlidir.”

Düşük kan sekerinin en temel belirtileri; baş ağrısı, açlık hissi ve 11 it İslık hali olarak kendini ııösterivor. Bunu huzursuzluk, titreme, ve sinirlilik hali izliyor, Hipogliseminin, yani kan şekerinin aşırı düşmesinin nedenini Prof. Dr. Siva, gereğinden fazla insülin kullanmayın.