Çocuklarda dikkat eksikliği tedavisi hakkında bilgi Çocuklarda dikkat eksikliği tedavileri nasıl yapılır Çocuklarda dikkat eksikliği sorunları ve nedenleri nedir?

Belli başlı yaşlarda çıkan bu sorunun tedavisinin mutlak yapılması gerekmektedir, aksi halde ilerleyen yaşlarda çocuğunuzda travmalar psikolojik sorunlarla baş başa kalabilir.
Çocuklarda dikkat eksikliği tedavisi hakkında bilgi
Çoğu zaman 4-12 yaş arası çocukların yüzde 5’inde görülen dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlık.

Eğer müdahale edilmezse davranış bozukluğuna dönüşebilen bu dikkat eksikliği doğru ele alındığında, özellikle okul öncesi fark edilen vakalarda tamamen tedavi edilebiliyor.Bu çocuklar diğer yaşıtlarından daha fazla kontrol ve disipline ihtiyaç duyarlar. Ailenin, çocuğun günlük rutinini ve evdeki düzenini dikkatini toplayabileceği, ders çalışabileceği şekilde düzenlemesi gerekir.
Anne baba çocuğun aşırı hareketliliğini kontrol etmeli, kurallar konusunda net ve tutarlı olmalı, çocuğun dikkat süresini uzatacak bulmaca vb. egzersizlere yönlendirmeli, onları anlayışla karşılarken yapabileceklerinin en iyisi de beklemeli. Öğretmenin tutumu da tedavi sürecini oldukça etkiler. Öğretmenler bu çocukların yetenekli oldukları alanları keşfetmeli, hareketli yapılarını kontrol etmeli, bilgi düzeylerini onlara uygun yöntemlerle ölçmeli, farklı tutumlarından dolayı arkadaşlarıyla yaşayacakları ilişki sorunlarını çözmelerine yardımcı olmalıdır.

Dikkat eksikliği yaşayan çocukların aile ve öğretmenin yanı sıra ruh sağlığı uzmanından yardım almaları da yaşamlarını kolaylaştırır. Uzman çocuğa dikkat artıran ilaç ve egzersizler vererek tedavi edebilir.