Bunama En Çok Kimlerde Görülür, Bunama Yaşı Kaç Yaşında Başlar, Bunama Hastalığı, Bunama konusundaki bilgilerin 90’lı yıllardan sonra arttığı bir gerçek. Doç Dr. Gökhan Erkol, bu konuda, yaşa bağlı bellek etkilenmesi gibi belli başlı bazı tanıların olduğunu belirtiyor. Erkol, 40-50 yaslarından itibaren yüksek tansiyon sorunu yaşayanların, diyabet hastalarının ve kolestrol yüksekliği olan insanların, ileride Alzheimer hastalımı ve diğer demanslar için ciddi anlamda risk grubu olduklarını da ifade ediyor.

Bu hastalıklar, ortaya çıktıkları andan itibaren hastaların hemen tedavi edilmelerini de gerekli kılıyor. Bu kapsamda genetik faktörler de önemli rol oynuyor. Doç. Dr. Gökhan Erkol a çöre, birinci derecede yakınında demans olan kişiler, toplumdaki diğer bireylere göre daha çok risk altında...

Kata travmalarının ve enfeksiyonların da demansın gelişmesi açısından ileride ciddi bir risk oluşturduğunu sözlerine ekleyen Doç. Dr. Erkol, beynin herhangi bir nedenle bir iki dakika oksijensiz kalmasının ya da bir iki dakika durmasının da bu konuda önemli bir risk olusturduğunu söylüyor. Ayrıca kadınların daha uzun yaşamaları da, onların bu hastalıklara yakalanma oranlarını yükseltiyor. Tiroid hormonlarının hem fazla salgılanmasının (hipertiroid) hem de az salgılanmasının (hipotiroid) unutkanlık nedenlerinden bir tanesi olduğunu ve bunun tedavi edilebilir bir neden olduğunu belirten Doç. Dr. Gökhan Erkol, unutkanlık yakınmasıyla gelen hastalardan ilk başta istenen tetkikin de tiroid hormon düzeyi olduğunu söylüyor.

Yapılan araştırmalarda, yeni tanışan iki kişinin ilk olarak birbirlerinin gözlerini ve ağızlarını taradıklarını söyleyen Doç Dr, Erkol, “Bir kişi ile ilk karşılaşıldığında gözler ve ağız çok önemli-dir. Çünkü yüzü tanımak önemli bir şey.