Şeker Düşüklüğünün Etkileri Nelerdir, Şeker Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir, Şeker Hastalığı Nasıl Başlar, Şekerin yetersiz kalması, vücudun fonksivonlarını yerine getirmesine imkan verememesi hipoglisemiyi, yanı şekerin fazla düşük olması sorununu beraberinde getiriyor. Bu riskten beyin korunuyor ama bu korumanın da bir seviyeye kadar olabildiğine işaret eder Prof. Dr. Siva, Kan şekerinde ufak düşüşler olması halinde vücut beyine daha fazla şeker veriyor.

Şeker Düşüklüğünün Etkileri Nelerdir

Ama bir vandan da şeker düşüklügüne karşı alarm veren bazı sinyaller devreye giriyor. Bunlar da vücudun kendi kendine çalışan, otonom sinir sistemi dediğimiz yapı bilgisini veriyor. Bu otonom sinir sistemi, söz konusu durumda hemen çarpma, terleme, titreme, yoğun bir açlık hissi gibi şekere doğru eğilim oluşturan yakınmalan ortaya çıkarayor. Kişi bu gibi hisler karşısında ‘Hemen bir şeyler bulup yemeliyim’ dürtüsü ile hareket ediyor, şeker içeren gıdalara öneliyor. Prof. Dr. Siva bu durumu. Kişi şeker düşüklüğünün önüne geçmeye çalışıyor ki vücut şekeri yükselsin sözleri ile tanımlıyor.

Şeker vucutta fazla biriktiğinde, kanda çok fazla olduğunda, su tüketimini de artırır ve kifi daha çok idrara çıkmaya başlar. Çok içme arzusundan devamlı ağzı kurur ve enerji olarak çekeri kullanamaz. Çünkü inisülini yeterli değildir. Buna bağlı olarak da enerji kaybı belirtileri oluşur, halsizlik, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu,gözlerde bulanık görme sıkıntıları baş gösterir. Ama bunlar geçici sıkın ulardır ve şeker kontrol altına alındığında düzelir. Daha ileri boyutta şeker yitksekiiğinde ise, vücut tuz ve su kaybettiği için buna bağlı sıkıntılar oluşabilir. Uzun süre sinsi seyreden şekerde de yun kilo kaybı, ayaklarda uyuşma ve yanma ve batmalar meydana geliyor.