Mide yanmasına iyi gelen yiyecekler nelerdir? mide yanması sebepleri aşağıdaki seçeneklere bir göz atmanızı tavsiye ediyorum.
Öncelikle belirtmemiz gereken yanma hissini azaltan yiyecekleri tüketmektir . Mide yanması şikayeti genellikle çoğumuzun başımıza gelen bir sorundur . Dikkatli davranarak bu sorunu azaltmak mümkün . Öncelikle yemekleri az, sık sık olacak şekilde tüketin, yavaş yiyin, iyi çiğneyin. Yiyecek ve içeceklerinizin çok sıcak veya çok soğuk olmamasına dikkat edin . Yemeklerden hemen sonra uzanıp yatmayın . Alkol ve sigaradan da mümkün olduğunca kaçının. Mide yanmasına bitkisel çözümler'den bazıları;

Neler yiyebilirsiniz?

Karnabahar: Haşlanmış karnabahar, mideyi asit saldırılarından korur.

Lahana: Lahanayı çiğ olarak yemeyi tercih edin. İnce şeritler halinde doğrayıp salata yapın.

Patates: Çiğ patates suyu mide yanmasının doğal ilacıdır. Patatesi soyup kati meyve presinde suyunu sıkın. Su, havuç suyu ya da kereviz suyu ile karıştırıp için.

Maden suyu: Mide asidinin büyük bir bölümünü etkisiz hale getiriyor.

Ispanak: Ispanağı buharda pişirin ya da haşlayarak tüketin. Taze yapraklarını salata olarak yiyin.

Elma sirkesi: Salatalarda ya da mezelerde elma sirkesi kullanın.

Kızarmış ekmek: Midenin salgıladığı aşırı asidi kurutarak yanma hissini gideriyor

Muz: Mideyi seven meyvelerin basında geliyor. Ara öğünlerde birer muz yemek, midedeki yanma hissini ortadan kaldırabilir. Muz, mide enzimleri ve hücrelerinin üretimini de artırıyor.

Zeytinyağı: Çiğ olarak kullanıldığında besinlerin midede kalma süresini azaltıyor ve yağların sindirimi için safra salgısını artırıyor.

Miğdem yanıyor nasıl geçer? demeyin dikkat edin bazı hastalıkların başı sebebide olabilir.