Alzheimer Hastalığı Kaç Yaşında Başlar, Alzheimer Belirtileri Nelerdir, Alzheimer Hastalığı Yaş Aralığı, Alzheimer hastalığının görülme oranının 65-75 yaşları arasında yüzde 12. 75-85 yaş aralığında ise yüzde 23. bu oran 85 yaş üzerinde ise yüzde 47. seviyelerinde. Prof. Dr. Engin Eker bu hastalığın bütün beyin fonksiyonlarının aynı anda çalışmadığını vurguluyor. Aizheımer hastalarının evden ayrılmaları durumunda, cok bildik bir yüzü görememenin sıkıntısı yaşadıklarını da ifade eden Prof. Dr engin eker bu durumunda onların huzursuzluklarının artacağını ve onlara bakan kişilerinde bundan olumsuz etkileneceklerini ve hatta depresyona gırebileceklerini söylüyor. Bu yüzden de ev kavramı, özellikle bu hastalar için çok önemli.

Bu hastalığın hafif ve orta evrelerinde hascalann kendi ev ortamında yaşamaları önem taşıyor. Prof. Dr. Engin Eker, geçmiş hastaların ise huzurevierine ya da bakımevlenne alınabileceğini belirtiyor. Peki, hastalığın orta evresinde olan bir Alzheimer hastası nasıl anlaşılabilire Prof. Dr. Ekere göre bu donemde hastaların çevre ile ilişkileri çok azalır, kelimeleri bulamazlar, etraflarını tanıyamazlar ve yemek yemede zorlanırlar. Prof. Dr. Eker, bakımevlerinde bu hastalara ait eşyaların bulundurulmasının, onlann oryantasyonunu güçlendireceği bilgisini de vermeden geçmiyor.

Belli bir yaşın üstündeki insanlar dışında, öğrenciler de sık sık unutmaktan şikayet ederler. Prof. Dr. Engin Eker in bu Konudaki önerileri söyle: “Öğrenmek istediğiniz matemli çok sakin bir ortmda öğrenmelisiniz. Yani birtafta radyo veya televizyon çalışmaması. Sakin ortamda alınan bilgi beyine yerleşiyor birde o bilgiyi alma isteği de çok önemlidir birazda aşırı öğrenmek lazım örneğin dört parağraflık bir metaryali dört defa tekrarlayarak öğrendim dediğiniz an bütün teknikler işe yarıyor demektir.