Siber Saldırı Maliyetleri, Siber Saldırılarda Para Kaybı Ne kadar oluyor, Bütün bu kadar saldırıların elbet de bir bedeli oluyor.

Siber Saldırıların Gerçek Maliyetleri En maliyetli siber suçlar hizmet reddi saldırıların kötü niyetli personel ve web tabanlı saldırılardan oluşuyor. Bunlar kurum başına yıllık bazda siber suç maliyetlerinin yüzde 55 den fazlasına karşılık geliyor. Bilgi lııı sizliği, harici saldınlar içinde en maliyetli olanı ve bunun hemen ardından işyerinde hizmetlerin aksaması geliyor. Yıllık bazda bilgi kaybı toplam harici maliyetlerin yüzde 4'ü oluşturuyor ve 2012'ye göre yüzde 2'lik bir genleme sağlanmış bulunuyor.

İşlerin aksaması ya da üretkenlik kaybı ise 2012’yc gore yüzde 18 artışla harici maliyetlerin yüzde 36'sına karşılık geliyor. Sistemi ayağa kaldırma ve saldırıların tespit edilmesi en yüksek dahili maliyetleri oluşturuyor. Geçen yıl kurtarma ve tespit aşamaları birlikte toplam dahili maliyetlerin yüzde 49’una karşılık geldi. Nakit harcamalar ve sorunu çözmeye yönelik ışgucu kaybı bu maliyetlerin büyük kısmını oluşturdu.

Siber suçların maliyetleri şirket sayısına göre değişiyor. Ancak tekil bazda, siber suçlar küçük organizasyonlar için büyük şirketlerden daha maliyetli oluyor. Finansal hizmetler, savunma sanayisi, enerji ve kamu hizmetleri sektöründeki kurumlar ise perakende, konaklama catering ve tüketici ürünleri sektörlerinden daha huyuk maliyetlerle karşılaşıyor