Sponsored ADS

Emeklilere Promosyon 2013

 1. #1
  Süper Moderator Ahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  04 Kasım 2012
  Mesajlar
  252


  Reklamlar
  Emeklilere promosyon ne zaman ödenecek 2013, Emeklilere promosyon müjdesi, Emeklilere promosyon ödemesi vb. konularda bilgi sahibi olmak, aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak için yazımızdan yararlanabilirsiniz.Emeklilerin sabırsızlıkla beklediği promosyonlar bakalım ne zaman ödenecekmiş?

  Emeklilere Promosyon 2013

  2013 yılı itibariyle Sayıları 10 milyon 300 bin kişiye varan emekliler, maaş için aracı olan bankalardan promosyon talep ediyor. SGK, senelik 110 milyar liralık büyüklüğe ulaşan emekli maaşları için üç tane kamu bankası ile masaya oturmaya hazırlanıyor.


  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilerin uzun senelerdir talebi olan maaş promosyonunu yeniden gündeme aldı. Kurum, maaş promosyonu için üç kamu bankasının yöneticileriyle pazarlık etmek için masaya oturulacak. Yapılacak olan görüşmelerde bankaların promosyon için ikna olması bekleniyor. SGK'nın pazarlıktaki en büyük kozu ise , yıllık 110 milyar tutarındaki emekli maaş ödemesi. Emekli maaşlarının ödemesinin yüzde 80'inin Ziraat, Halk ve Vakıfbank üzerinden yapıldığına dikkat çeken yetkililer, kurumun emekli maaşı olarak bankalara aylık milyarlarca lira yatırdığını belirtiyor. Yapılacak olan Görüşmelerin ardından emeklilere kişi başına 50-100 TL arasında değişen bir maaş promosyonu verilmesi öngörülüyor.


  Emekli maaşları, banka hesaplarına (memur maaşları da buna örnek verilebilir) önceden aktarılıyor. Bankalar maaş ödemelerini ayın belli günlerine dağıtarak ödüyor.. Örnek verecek olursak, sayıları 5,4 milyon'u bulan SSK emeklisine maaşları her ayın 19'u ile 25'i arasında ödeniyor. Bankalar bu arada hesaplarındaki emekli maaşlarını işletme imkanı buluyor. Ayrıca maaşını bankamatikten çeken milyonlarca emekli, 10 TL'nin altındaki paraları bankada bırakıyor. Emekli sayısının 10 milyon 300 bin olması sebebiyle bankalarda bırakılan küçük miktarlar ciddi denilebilecek boyutlarda rakam oluşturuyor. Bankalar, birkaç bin çalışanı olan kurumlara bile ciddi miktarda maaş promosyonu ödüyor. SGK, bankaların maaş ödemeleri karşılığında emekliye promosyon vermesini iki yıl önce de gündemine almıştı. Banka genel müdürleriyle yapılan görüşmelerde ne yazık ki bir ilerleme kaydedilememişti. SGK 2 yıl aradan sonra yeniden bankalarla masaya oturmaya hazırlanıyor.


  Emekliye promosyon parası vermeye sıcak bakmayan ve yanaşmayan bankalar, memur maaş ödemelerini alabilmek için kıyasıya yarış halindeler. Kamu kurumları, maaş ödemeleri için bankalar arasında ihaleye çıkıyor. En yüksek promosyon ödemeyi kabul eden banka, maaş ödemesine hak kazanıyor. Son olarak Yurt-Kur personeli 3 yıl geçerli olacak promosyon anlaşmasında bir defaya mahsus ve tek seferde 1.350 lira aldı. İhaleyi en yüksek promosyon teklifini veren Ziraat Bankası kazandı.


  Memurlara maaş aldıkları bankalar tarafından maaş promosyonu ödenmesi, haklı olarak emeklilerin de aynı talebi dillendirmesine neden oluyor. Kamuda maaş ödemeleri karşılığında bankalardan alınan promosyon paraları uzun yıllar oda teşrifatı, araç alımı ve makam giderlerine harcandı. 2007 yılı Temmuz ayında yayınlanan Başbakanlık genelgesinin ardından bu paralar kamu çalışanlarına verilmeye başlandı. Önceleri promosyon paralarının yüzde 70'i çalışana, yüzde 30'u çalıştığı kuruma kalıyordu. Sendikaların girişimiyle bu paranın tamamı memura ödenmeye başlandı. Bu gelişmenin ardından emekliler de maaş promosyonu alabilmek için harekete geçti. Ancak bankalar o dönemde promosyon parası vermeye yanaşmadı. SGK'nın bugünlerde yeniden gündemine aldığı maaş promosyonunda ödemeyi kamu bankaları yapacağı için ekonomi yönetiminin takınacağı tavır da etkili olacak. Bankaların memur emeklisine promosyon ödenmesine sıcak bakması da ayrı bir konu başlığı olarak gündemde.


  Sosyal Güvenlik Kurumu'nun elde etmiş olduğu verilere Türkiye'deki toplam emekli sayısı 10 milyon 330 bin. SSK emekli sayısı 5 milyon 612 bin, Bağ-Kur emekli sayısı 2 milyon 256 bin, Emekli Sandığı emeklisi 1 milyon 881 bin ve diğer (yaşlılık, fakirlik maaşı) emeklilerin sayısı ise 581 bin.
  Birgün Herkes Fenerbahçeli Olmasın, Bırakın O Ayrıcalık Biz de Kalsın !!!

 2. #2
  Mir
  Mir çevrimdışı
  Rütbe Kalmadı Mir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14 Ocak 2013
  Mesajlar
  774


  Sponsor reklamlar


  E inş bakalım..
  Bidaha bidaha yaz

 3. #3
  Administrator Samuray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  08 Kasım 2012
  Yer
  UZAY
  Mesajlar
  1.176


  zaten bu dünyada emeklilerin ve memurların işi iş diğer tarafta napacaksınız bakalım. güzel paylaşım sağol can ahmet.
  Birgün Herkes Galatasaraylı Olacak!

+ Cevap Ver

 • Emeklilere Promosyon 2013 Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden 2.67 ortalama oy almış 3 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


istanbulun Fethini birleşik 2 kere yazın


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz