Fırtına hikayesi ibretlik olaylar fırtına ile alakalı yazılar uyarılar

Adamın biri fırtınalı bir bölgeden bir çiftlik satın alır bu okadar kolay bir ticaret olmuşturki eski sahibi satana kadar epeyce zorlanmıştır, fakat burda çalıştırmak üzere adam bile bulamayan eski sahibi bu durumuda söylemiş olsun demiş ve satın almıştır. Çünki işciler çalışmazlar fırtına çıkıyor diye can tehlikesi olduğunu düşünürler.

Fırtınada uyuyabilmek tedbirli olmak
Nihayet çelimsiz, orta yaşı geçkince bir adam işi kabul etti. Adamın haline bakıp:Çiftlik işlerinden anlar mısın? diye sormadan edemedi çiftlik sahibi.

Adam:Sayılır, fırtına çıktığında uyuyabilirim dedi çiftlik sahibi bu ilgisiz sözü biraz düşündü, sonra boş verip çaresiz adamı işe aldı. Haftalar geçtikçe adamın çiftlik işlerini düzenli olarak yürüttüğünü de görünce içi rahatladı. Ta ki o fırtınaya kadar. Gece yarısı, fırtınanın o müthiş uğultusuyla uyandı. Öyleki bina çatırdıyordu.

Yatağından fırladı, adamın odasına koştu:Kalk, kalk! Fırtına çıktı. Her şeyi uçurmadan yapabileceklerimizi yapalım.

Adam yatağından bile doğrulmadan mırıldandı: Boş verin efendim, gidin yatın. İşe girerken ben size fırtına çıktığında uyuyabilirim demiştim.

Çiftlik sahibi, adamın rahatlığına çıldırmıştı. Ertesi sabah ilk işi onu kovmak olacaktı, ama şimdi fırtınaya bir çare bulmak gerekiyordu. Dışarı çıktı, saman balyalarına koştu. Saman balyaları birleştirilmiş, üzeri muşamba ile örtülmüş, sıkıca bağlanmıştı. Ahıra koştu. İneklerin tamamı bahçeden ahıra sokulmuş, ahırın kapısı desteklenmişti. Tekrar evine yöneldi, evin kepenklerinin tamamı kapatılmıştı.
Çiftlik sahibi rahatlamış bir halde odasına döndü, yatağına yattı. Fırtına uğuldamaya devam ediyordu.

Gülümsedi ve gözlerini kapatırken mırıldandı Fırtına çıktığında uyuyabilirim Sıkıntılara zihnen (bilgi, plan), mânen (dua), maddeten (tedbir) hazırsanız, fırtına çıktığında rahat uyuyabilirsiniz herzaman önceden tedbrinizi alıp taktiri ALLAH a bırakınız.