Fincan takımı hikayeleri fincan masalı
Havalar soğuk karlı yağmurlu bir günde üstü başı hüsran ve elbiseleri yırtık 2 tane çocuk kapıya geldi ve söyledikleri ilk şey,
Fincan takımı hikayesi

Pardon eski gazeteniz var mı bayan?

Çok işim vardı. Önce hayır demek istedim ama ayaklarına gözüm ilişince sustum. İkisinin de ayaklarında eski sandaletler vardı ve ayakları su içindeydi.

İçeri girin de, size kakao yapayım için dedim.

Hiç konuşmuyorlardı. Islak ayakkabıları halıda iz bırakmıştı. Kakaonun yanında reçel, ekmek de hazırladım onlara, belki dışarıdaki soğuğu unutturabilir, azıcık da olsa ısıtabilirdim minikleri. Onlar şöminenin önünde karınlarını doyururken ben de mutfağa döndüm ve yarıda bıraktığım işlerimi yapmaya koyuldum. Fakat oturma odasındaki sessizlik dikkatimi çekti. Bir an başımı uzattım içeriye ve küçük kızın, elindeki boş fincana baktığını gördüm.

Erkek çocuğu bana döndü Bayan, siz zengin misiniz? diye sordu.
Zengin mi? Yok, hayır! diye yanıtlarken çocuğu, gözlerim bir an ayağımdaki eski terliklere kaydı. Kız elindeki fincanı tabağına dikkatle yerleştirdi sonrasında
Sizin fincanlarınız, fincan tabaklarınız takım dedi.

Sesindeki açlık, karın açlığına benzemiyordu. Sonra gazetelerini alıp çıktılar dışarıdaki soğuğa. Teşekkür bile etmemişlerdi. Gerçi buna gerek de yoktu. Teşekkür etmekten daha öte bir şey yapmışlardı. Fincanlarım ve fincan tabaklarım takımdı. Pişirdiğim patateslerin tadına baktım. Sıcacıktı patatesler, başımızı sokacak bir evimiz vardı, bir eşim vardı ve eşimin de bir işi Bunlar da fincanlarım ve fincan tabaklarım gibi bir uyum içindeydi.

Sandalyeleri şöminenin önünden kaldırıp, yerlerine yerleştirdim. Çocukların sandaletlerinin çamur izleri, halının üzerindeydi hâlâ. Silmedim ayak izlerini. Silmeyeceğim ne olur ne olmaz diye unutuveririm nekadar zengin olduğumu dedi bunu asla unutmayacaktı.

Unutmamak için onları hergün görmesi lazımdı fakat göremeyebilirim diye ayak izlerini silmemişti insanlar halini vaktinin sağlığının her daim değerini bilmesi gerekli.