Anne sevgisi anne merhameti çocuğunun üstüne titreyişi

Okuyan bir çocuk top almak için babasından aldığı harçlıkları biriktirmektedir sırf o topu alabilmek için herşeyden kısmıştır, fakat okulların tatile girmesine 1 hafta kalmıştır bu durumda çocuk harclığın kesileceğini düşünerek gazetedeki bir iş ilanına gözü takılır.

Çocukken insana alacak bir çok şey çıkar çocuklar özenir hepimiz birgün çocuktuk çocuk olduk.
Hikayenin devamı şöyle gelişiyor.
Çocuk bu fikirle harekete geçip gördüğü işlerin listesini çıkardı ve bunların yanına da ücretini yazdı. Fırından ekmek almak için 2 lira, çöp dökmek için 1 lira, annesiyle pazara gitmek için 5 lira hiç de fazla sayılmazdı.

Aylık toplam 25 lira tutan listeyi imzalayıp annesinin çantasına koyduğunda, bu akıllıca keşfinden dolayı gözleri parlıyordu.

Çocuk, ertesi gün yatağının başucunda 25 lira ile birlikte küçük bir kâğıt parçası buldu. Kendi hazırladığı listeye benzeyen ve annesinin imzasını taşıyan kağıtta seni hayatım pahasına dünyaya getirmenin, yıllarca bezlerini yıkamanın bin bir güçlükle besleyip büyütmenin karşılığı, sadece sevgindir ve yanağından alacağım bir öpücüktür. Kazandığın parayı, güle harca yavrum yazmıştı annesi düşünün annelerin sevgisi nekadar çok anne şefkati nekadarda fazla.