Tuzun faydaları nedir? neye iyi gelir? Tuz çeşitleri tuzun zararları
Çok güzel hazırladığımız bu makalede tuzlar hakkında bilgi ve insanlığa olan katkısı ve yan etkilerinden bahsedeceğiz. Herşeyden önce insana faydalı gelebilecek bir bitkiyi yada meyveyi yada herhangi bişeyi çok fazla tükettiğinizde mutlaka yarardan çok zarar verebilmektedir. Şunu kesinlikle önce söylemem gerekirse eğer herşeyin ortası ne fazlası ne eksiği orta karardır nağmafi.

Tuz türleri ve resimleri
Tuzun faydaları nedir? Tuzun faydaları nedir?

İşte tuzun Ölçülü kullanıldığı sürece tuzun yararları saymakla bitmiyor Vücudun asit baz dengesini korur. Vucudumuzun elektrolit dengesini düzenler, aşırı sıcakta kalan kişilerde, kas krampları meydana gelir. Bu kramplarda tuzlu su eriyikleri verilerek hasta tedavi edilebilir.

Tansiyonu düşük hastalara tuzlu yiyecek ve içecek verilerek tansiyon yükseltilebilir, sofra tuzu idrar oluşumunu sağlar idrar oluşmadan metabolizmanın tehlikeli olan son ürünleri dışarı atılamaz.Tuz aynı zamanda antiseptik, yani mikrop öldürücüdür besinlerin saklanmasında, salamura ve tuzlamalarda kullanılabilir.

Gebelikte iyot eksikliği anne karnındaki bebeğin hem beyin, hem de beden gelişimini olumsuz etkiler iyot eksikliği düşüklere, ölü doğumlara, bebeğin engelli doğmasına, bebeklerde zeka geriliğine ve cüceliğe sebep olur. Çocukluk ve gençlik döneminde iyot yetersizliği bedensel ve zihinsel gelişme geriliğine neden olmaktadır.

Yetişkinlerde iyot yetersizliği guatrın yanı sıra, beden ve zihin fonksiyonlarında dengesizliklere ve bozukluklara da yol açmaktadır, fazla tuz tüketiminin elbette zararları da mevcut yüksek tansiyona ve buna bağlı olarak kalp ve damar hastalıklarına yol açar.

Bazı insanlarda, böbreğin tuz nacl atma kapasitesi sınırlı olabilir ve gereğinden fazla tuz alınması, hipertansiyonun ortaya çıkmasına veya hipertansiyonun tedavisinde başarısızlığa yol açabilir. Aşırı tuz tüketimi, idrarda kalsiyum atılımını artırır. Bu ise kemiklerde kalsiyum kaybına neden olur, kalsiyum kaybının artışı ise kemik erimesini osteoporoz ve kemiklerin kırılma riskini artırır.

Diyet yapan kişilerin tuz tüketimine dikkat etmesi gereklidir. Çünkü fazla tuz, vücutta su tutulmasına yol açar ve bu durum kişide şişkinlik hissine neden olabilir. Ayrıca tuzun iştah açıcı bir özelliği olduğundan, özellikle diyet döneminde yüksek miktarda tüketilmemelidir.


Ne kadar tuz kullanmalı?
Sağlıklı yaşam kurallarından biri de günlük sodyum ihtiyacını karşılayacak şekilde tuz tüketmektir. Günlük sodyum ihtiyacı 2400 miligramdır. Bu miktar günlük 5 gram civarında tuzla karşılanabilir. Besinlerin içinde bulunan doğal tuz -sodyum- bireylerin günlük ihtiyacını karşılar.

Sofra tuzları iyotla zenginleştirilmiştir. Çok az miktarda -1/4 çay kaşığı- iyotlu tuz, günlük iyot gereksinimini karşılamak için yeterlidir. İyot çabuk kayba uğradığından iyotlu tuzlar ışık geçirmeyen kapalı kaplarda saklanmalıdır.

Bukadar tuzlu yersem bişey olurmu yada olmazmı bilgilendiniz umarım sağlıklı bir hayat geçirirsiniz.