Şifalı taşların faydası Şifalı taşlar nasıl kullanılır şifalı taşların sırrı özellikleri

Şifalı taşların faydaları

Sanatçılar islam dini dışında olanlar dinimizde (islam)da belirgin bazı taşlar vardır faydası olduğu kanıtlanmıştır, hatta bazen eski hamamlardaki taşları bozmadan restore ederler. Bazıları ise boyunlarına kolye gibi takar neden bu taşlar seviliyor, eski yararlı taşları bulabilmek için dertlerine derman için epeyce yol katedip alanlar var. Erzurumdaki oltu taşı tesbih oluyor fakat onunda bişeye faydası var buyrun detaylar yazsana.net ile aşağıda.
Müslümanlara göre ‘akik’ kullanmak bir peygamber sünneti. Modern zamanlarda ‘akik’ taşının bilim adamlarınca incelenip insan sağlığına olan faydaları da tespit edildi. Türkiye gibi Müslüman ülkelerde en fazla satılan taş da doğal olarak akik taşı. Tamamlayıcı tıpta da akik taşı temel taşlardan biri. Stresin doğal ilacı olarak yararlanılır.
Hıristiyanlara göre pritin uyum taşı olduğuna inanılır. Amerika’da, inşaatların temellerine, 4 köşesine pirit parçalı konurmuş: Uzun soluklu ilişkilerin yaşanması, sağlam evliliklerin gerçekleşmesi inancıyla. Avrupalıların birçoğu üzerinde kuvartz bulundurmaya dikkat ediyormuş. Kuvartzın, vücutta biriken negatif elektriği nötralize ettiğine inanılıyor. Baki Cihangiroğlu’nun İsrailli bir müşterisi ilginç bir anekdot anlatmış, buna göre orada, ciddi rakamların döndüğü bir kumarhanede bir kuvartz kristali döşeli bir hücre yapmışlar. Büyük para kaybedenleri bir süre oraya alıyorlarmış.
Baki Cihangiroğlu birkaç yıl evvel asıl işi tekstilciliği bir yana bırakıp kendini ‘taşlara’ adamış. Dünyanın her yerinden getirttiği doğal taşlar sağlıkçısından maden bilimcisine, tasarımcısından reiki tutkunlarına kadar her kesimden müşteri tarafından adeta kapışılıyor. ‘Doğal taş’ merakı eski işi için yaptığı yurtdışı gezilerinde Hindistan, Çin gibi ülkelerden buradaki yakınlarına hediye almak için yaptığı çarşı-pazar gezilerinde başlamış. Bir süre sonra bu işe iyice kendini veren Cihangiroğlu alanında uzmanlaşmak için bir sürü araştırmada yapmış. Örneğin Osmanlı zamanın da yazılan bir ‘Taş Risalesi’ni çeviriyor. Üç büyük dinde taşın yerini de araştıran Cihangiroğlu’nun her kesimden müşterisi, sadece taş almak için değil ‘taş’ üzerine konuşmak için de geliyor onun dükkanına. Birçok ülkeden etnik hediyelik ürün ithal eden mağazanın kapısını daha çok aşındıran ‘doğal taş’ müşterisiymiş. Üniversiteli profesörler taş koleksiyonlarını zenginleştirmek, MTA (Maden Tetkik Arama Enstitüsü) müzesine alacak değerli taş parçaları bulmak için burayı ziyaret ediyor. Hatta bu taşların birçok rahatsızlığı tedavi amacıyla tavsiye edildiği ve kullanıldığı da biliniyor. Bunların dışında bir de koleksiyonerler ve hobi olarak taşla ilgilenenler de var.

Çinlilerin tercihi yeşim
Yeşim taşı Uzakdoğu’da psikolojik tedavi merkezlerinde zemin veya duvar kaplaması olarak kullanılmış. Çinliler yeşim taşının kendilerine şans ve kazanç getirdiğine inanıyor. Baki Cihangiroğlu bir konuda uyarıyor: “Burada dikkat edilmesi gereken konulardan biri, taşların bir şekilde biyolojik-psikolojik yapımız ve metabolizmamız üzerine etkilerinin olduğunun bilinmesi. Bu noktada, taşların şans getirdiği, uğur getirdiği gibi düşünceler daha çok Hinduist, Budist ve Brahmanist kültürden kaynaklanıyor.

Kehribar taşının özellikle guatr ve tiroid problemi olanlar tarafından çok uzun zamanlardan beri kullanılageldiğini, hatta Baltık ülkelerinde, birçok hastalığın tedavisinde kehribar kullanıldığını da müşahede etmiş Baki Cihangiroğlu: “Kehribar, organik bir taş. Natürel olmasına dikkat etmelidir. Zira piyasada imitasyonu çok yaygın. Kehribarın ses tellerine iyi geldiğine inanan ses sanatçıları da kehribar kolye kullanıyor.”
Taşların dili
Elmas Eski çağlardan günümüze taşların en değerlisi sayılan elmasın, kadınla erkek arasındaki aşkı güçlendirdiğine inanıldığından nişan yüzüklerinde tercih edilir. Saflık, sevgi ve neşe getirdiği söylenen elmas, cesareti ve aşkı sembolize eder. Elmas, sizi ruhsal ve ahlaksal inançlara göre yaşamınız için yüreklendirerek, kendinize ve başkalarına karşı dürüst olmaya davet eder.

Safir Gök yakut diye bilinen safir, Latince mavi anlamına gelen sapphirus kelimesinden gelir. Mavi, pembe, turuncu, sarı, yeşil, mor ve siyah renklerde ya da şeffaf olabilir. Tarih boyunca kralların ve hükümdarların kötülük, ihanet ve büyülerden korunmak için taktıkları bir taştır. Aynı zamanda çeşitli hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir. Şeffaf safir size güveni, sevgiyi ve ışığı yoğun olarak hissettirir. Mavi safir, duygusal travmaların yarattığı duygu yüklerinden kurtararak özgürlük hissi verir.

Yakut Mutsuzluk, kıymetsizlik, kavga, düşman, saldırı, vakitsiz ölümler ve akıl hastalıklarına karşı koruyucu özelliği olduğuna inanılır. Yakut, Hindistan'da taşların efendisi olarak anılır. Saflaşmaya ve değişime götüren yaşamsal ve sıcak yaratıcı enerji
verir.
Akik Uğur ve bereket taşıdır. Kan dolaşımını kolaylaştırır. Erkeklerde, erkeklik bezini, kadınlarda yumurtalıkları korur. Cinsel organları aktivite eder. Sağlık ve uzun ömür simgesidir Turuncu akik kendinizi sıkıntılı ve ümitsiz hissettiğiniz zamanlarda olayların iyi yönlerini görmenize yardım eder. Sebepsiz sıkıntıyı alır. Sarı akikle yaşamdan zevk alırsınız. Ateş akiği yaşadığınız ana yoğunlaşma isteğinizi güçlendirir. Ciddiyet, dayanıklılık ve sükunet sağlar. Olumsuz duyguları çözüp iç benliği korur. Kendinize güven duymanızı sağlar.

Zümrüt Yeşil renginden dolayı bereket, doğurganlık ve yağmur simgesi olarak bilinir. Düş gücünü geliştirdiğine, belleği güçlendirdiğine inanılır. Kadında ve erkekte üretkenliği artırır.
Göz ağrıları, iltihap ve kırıklığı giderir.

Ametist Strese, migrene, iştahsızlık, göz ağrısı, akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kuvars kristalinin arındırılmasında kullanılır. Pozitif enerji yüklü bir kristaldir. Taşıyan kişiye de bu yükü aktarır. Beyin gücünü yükseltir. Kan temizleyicidir. Negatif enerjilerimizi boşaltarak huzurlu ve zinde olmamızı sağlar. Pembe kuvarsla birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir. Alkoliklere iyi gelir ve kalbi korur.

Akuamarin Beden ve zihin ilişkisini kuvvetlendirir. Duyarlılık sezgisini artırır. Aile saadetini güçlendiren taş denir. Denizcilerin uğur ve nazar taşıdır. Güven, denge ve ahenk
sembolüdür. Solunum problemleriyle savaşır. Hafızayı güçlendirir. Strese karşı koruyucudur.

Agat
Konuşma yeteneğini güçlendirir. Dikkatsizlikten, sosyal olamamaktan korur. Uzun ömür ve mutluluk simgesidir. Günlük stresleri atar. Vücutta tansiyon dengeleyicidir. Üriner sistemin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Aklı ve vücudu güçlendirir, kişiyi cesaretlendirir.

Amazonit Beden dışı deneyimlere duyulan korkuyu yatıştırır. Enerjisi ölümcül derecede hasta olanlara iyi gelir.

Aytaşı Günlük yaşantınızdaki dengeyi oluşturmanızı sağlar ve duygusal dengenizde uyum sağlayıcı etki yaratır. Fiziksel olarak tıkanmış lenf bezlerini temizler. Kadınlarda hormon seviyesini dengeler.

Amber Kehribar Guatr, astım, bronşit ve allerjiye karşı iyidir. Tılsım olarak, hem kör talihe karşı korunma hem de talihi kendine çekme için kullanılmıştır. Sindirim sistemi, iç salgı bezlerini dengeler ve karaciğeri temizleyerek güçlendirir. Yaydığı sıcaklık, enfeksiyonu önlediği ve soğuk algınlığı tedavisinde rol oynadığı için genelde boyun çevresine takılır. Boğaz ve tiroid enfeksiyonlarını diğer tüm taşlardan daha iyi tedavi ettiği
düşünülmektedir.

Aventurin
Zihinsel karmaşayı ve stresi azaltır. Neşe taşı da denir. Sakinlik ve yaşama sevinci sunar.

Firuze Turkuaz Panzehir özelliği vardır, talih taşı olarak bilinir. Hissettirdiği iç bağlantılar sayesinde şifa etkisi gösterir. Nazara karşı iyi gelir. Bilinci genişletir ve kaygıyı teskin eder. Tansiyonu düzenler, kalp hastalarına iyi gelir. Kadınlık özelliklerini artırır. Konuşma ve yazma yoluyla yaratıcı ifadeyi artırır.

Hematit Demir Kan dolaşımı düzeninin sağlıklı olmasına yardımcıdır. Bu özelliğinden dolayı romatizmaya iyi gelir. Dalağın douenginden dolayı bereket, doğu çalışmasını sağlar. Enerji kaynağıdır, solunum yolları üzerinde olumlu etkileri vardır.

İnci İnci size güç, huzur ve çalışma azmi verir. Duygusal korunma amacıyla da kullanılır.

Jasper Sindirim sistemine iyi gelir. Endokrin sistemine denge getirir. Karaciğer ve safra kesesini, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Fiziksel direnci artırır.

Kaplan Gözü Sahiplenme arzusunu güçlendirir, insanların kendisini işine vermesini sağlar. İç ve dış görüşü artırır. Zihni keskinleştirir. Sinirsel spazmları ve baş ağrılarını hafifletir. Sindirim bozukluklarına, algılama eksikliğine ve korkuya karşı koruyudur. Negatif enerjiden korur.

Kuvars kristali Vücuttaki fazla elektriği alır, eksikliği tamamlar. Tansiyonu düzenler, meditasyonda kullanılır. Cep telefonu taşıyan kimselerin yanında mutlaka kristal bulundurması gerekir. Çünkü kristal radyasyonu toplar. Kristaller almış olduğu radyasyonu 15 günde bir yıkamak suretiyle atarlar.

Rutılat kuvarsı
Depresyonu azaltır, enerji kaynağıdır. Sıkıntılı geçen bir günün getirdiği olumsuz duygu ve düşünceleri çözerek uzaklaştırır.

Kalsedon Mavi Akik Düşünce yeteneğini kuvvetlendirir, iyi konuşmayı sağlar.

Krizopras: Sinirsel gerilimleri yok eder. Fiziksel, zihinsel, heyecan durumlarında sakinlik verir. Seksüel ve depresif durumları rahatlatıcı özelliği vardır.

Lal: Tehlikeyi haber veren taş olarak geçer. Bilinmeyene gözlerinizi açar ve gayipten bilgi almayı destekler. Fiziksel olarak da cinsel organların iyileşmesine yardımcı olur, kan dolaşımını canlandırır.

Lapis Lazuli (Lacivert Taşı): Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar. Ayrıca zihinsel berraklığı ve derin düşünmeye yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır.

Malahit (Bakır Taşı): Fiziksel ağrıları azaltıcı ve radyasyondan koruyucudur. Uyumayı kolaylaştırır. Zihni ve vücudu canlandırır. Her kademede dengeleyici rol oynar. Sol elde oynanırsa vücuttaki statik elektriğin fazlasını alır.

Mercan: Solunum açıcı etkisi vardır. Kişide cazibeyi artırır. Zor işlerin akışını kolaylaştırır. Çoğaltıcı etkisi vardır, bereket simgesidir.

Obsidiyen: Negatif enerji emicidir. Stresi azaltır, terapi yönü çoktur. Bilinçaltındaki blokajları temizler.

Opal: Eklem iltihabına iyi gelir. İnsancıl duyguları güçlendirir. Ruh temizliğini korur, umudu güçlendirir. Yüksek başarı taşıdır.

Prit: İrade gücünü artırır. Diğer insanlarla armoni halinde çalışmayı gerçekleştirir. Enerji oluşturur.

Rodonit: Vücudun sağlıklı gelişmesine yardım eder. Kan dolaşımın dengeler. Psikolojik olumsuzluklardan kurtarıcı ve cesaret artırıcıdır.

Topaz: Duygusal yükleri ve kötümser düşünceleri ortadan kaldırır. Endişe ve depresyonun üstesinden gelmede yardımcı olur. Tüm bedeni güçlendirir, destekler, zihinsel ve fiziksel sindirime yardım eder.

Yeşim (Jade):
Böbrek rahatsızlarından kaynaklanan ateşi düşürür. Akıl sağlığına, göz bozukluğuna ve doğum sancılarına karşı koruma sağlar.

Kırmızı Yeşim Taşı: Kanı güçlendirir, canlılık, güç ve sabır verir. Bedeni temizler.

Zebercet (Peridot): Aygıtların kaydedemediği kalp çarpıntılarına ve sebebi bilinmeyen korkulara iyi gelir. rnginden dolayı bereket, doğurİçinizde sevinç duygusu uyandırır.

Taşların bakımları

Kristallere dokunan her kişi, kristal üzerinde kendi zihinsel ve duygusal izlerini bırakır. İstenmeyen titreşimleri yok etmek için kristal birkaç gün doğal deniz tuzu katılmış su
içinde bırakılmalı ve daha sonra temiz suda durulanmalıdır. Eğer kristal her gün kullanılıyorsa, barındırabileceği negatif titreşimleri yok etmek için haftada 1 gün tuzlu suda bırakılarak arındırılmalı. Elma sirkesi ve deniz tuzu karıştırılmış su, 10 dakikada kristali temizler. Şifa uygulamalarında kullanılan değerli taşların ağırlığı, 3 kıratın (600 mg) üzerinde olmalıdır.