Kınanın faydaları ve zararları kına nedir? neye iyi gelir kına çeşitleri nelerdir?
Cilt ve saçımıza kullandığımız kına görsel olarakta kullanılmaktadır, boya kullanacağınıza kınayı tercih etmelisiniz hassas ciltlere zararı olurmu gibisinden sorular gelebiliyor bunu hissederek. Yan etki anca doğal olmayan yöntemleri ve bitkileri kullananlarda olabilmektedir. Türk kültüründe uzun zamandır yeralan kına askere giden mehmetciklerimize yakılır vatana kurban olsun diye kurbanlarda kınalı koyunlar görmüşünüzdür neyse lafı uzatmadan detaylara geçelim.

Kınanın faydaları kına nedir?
Kınanın vudumuza faydaları?

Kına nedir?
Kına, kınagiller familyasından çalımsı bir bitki ve yapraklarının kurutulup öğütülmesiyle hazırlanan bir tozdur.Kuzeydoğu Afrika kökenli olan bitki, ayrıca yaygın olarak Hindistan ve Sri Lanka’da yetiştirilir.Dikenli ve beyaz çiçekli olan yaklaşık 2–3 santimetre uzunluğundaki, sivri uçlu ve koyu yeşil renkli yaprakları olan kına, toz haline getirildikten sonra saç ve vücudun çeşitli bölgelerinin boyanmasında kullanılıyor.

Kınanın zararları var mıdır?
Kınanın egzama ve kalıcı beyaz lekeler gibi çeşitli deri hastalıklarına yol açabileceği, bu nedenle saça ya da vücudun herhangi bir yerine kına yakmadan önce deri ve alerji testi yaptırılması gerektiği bildirildi.

Kına iltihaplı hastalıkların tedavisinde kullanılmakta.
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Türsen, bir nevi geçici dövme olan kınanın özellikle kırsal kesimde saç boyası olarak, bazı yörelerde de ayak mantarı gibi iltihaplı hastalıkların bile tedavisinde kullanıldığını söyledi. Halk arasında zararsız olduğu sanılan kınanın bazı cilt yapıları için uygun olmadığını belirten Türsen, “kınanın içeriğindeki para-fenilen diamin, tiuram ve azoik gibi boyalar temas egzamasına yol açabilir, bu nedenle de alerjik bünyeli, kuru derili ve atopik egzaması olanlara uygulanmaması gerekir” dedi.

Kına alerjik reaksiyonlara sebep olabilmekte
Kına uygulanan bölgelerde kalıcı beyaz lekeler gibi bir takım cilt sağlığı hastalıkları oluşabileceğine işaret eden Türsen, “Kına uygulamaları sonrasında ömür boyu sürebilen alerjik temas egzamaları oluşabiliyor. Bu nedenle kına uygulaması öncesinde kişilere alerji olup olunmadığını öğrenmeleri için deri testi yapılması gerekir” dedi.
Türsen, kınanın uygulandığı alanlarda egzama gelişiminin kaşıntı, kızarıklık, kepeklenme, kabuklanma ve su dolu kesecikler gibi reaksiyonlar görülebileceğini kaydetti. Türsen, bu nedenle saçına ya da vücudunun herhangi bir yerine kına yakmak isteyenlerin öncelikle deri ve alerji testi yaptırmaları gerekir diye söyledi.