Karnıbaharın Faydaları Nelerdir, Karnabaharı kullanırken karın bölgesinin çevresindeki dört beş adet yaprağıda Karnabahar hangi hastalığa iyi gelir, beraberinde pişirmenizde büyük fayda vardır. Çünkü özellikle yapraklarında bol miktarda kansere karşı önleyici gücü olan beş tane koruyucu etkin madde mevcuttur.

Karnıbaharın Faydaları Nelerdir

Mide ülserine karşı kürü uygularken tuz kullanmamalısınız ve kullanacağınız yağ mümkün olduğu kadar az miktarda bitkisel sıvı yağ olmak zorundadır. Kullanalacak yağ porsiyon başına bir tatlı kaşığını geçmemelidır. Sıvı yağı ne kadar az kullanırsanız o kadar iyidir.

Kronik idrar yolları enfeksiyonlarına karşı 250-300 gram karnabahar yaklaşık 750 gr kaynamakta olan klorsuz suya ilave edilir. Ağzı kapalı olarak beş altı dakika kısık ateşte demlenir. İlıyınca süzülür. Haşlanmış karnabaharın suyu-1 nun yansı sabah, diğer yarısı da akşam (aç veya tok farketmez) Her gün taze olarak hazırlanır.

Karnıbaharın Faydaları Nelerdir

Bu kürün uygulaması şu şekildedir:

3x7U + 3A

7 gün uygulama 3 gün ara + 7 gün uygulama + 3 gün ara +

7 gün uygulama Toplam 21 günlük kür Bu formülün anlamı şudur: Üç tane yedi gün uygulanıp, her yedinci günün sonunda üç gün ara verilecektir. Toplam yirmibir gün uygulanacak demektir. Her yedinci günün sonunda verilecek olan üçer günlük aralar uygulama süresine dahil değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta karnabaharın taze olmasıdır. Pişirilen karnabaharı da öğle veya akşam yemeklerimizde doğal olarak tüketebilirsiniz. Şikâyetinize göre kürü tekrar denersiniz.