Turşu nasıl yapılır turşu yapımı turşunun faydaları püf noktaları nelerdir?
Turşu nasıl yapılır?
En güzel turşu tarifi evde nasıl hazırlanır konumuza girmeden önce çok sevdiğimiz kış aylarında özellikle daha çok tüketilmektedir. Faydası çoktur hastalıklara karşı antioksidan etkiye sahiptir, Tüm sebze ve meyvelerden turşu yapılabilinir ancak turşu malzemelerinizin dalından yeni kopmuş olmasına dikkat etmenizde fayda var. Aynı zamanda turşu malzemeleri fazla iri olmamalıdır. Çünkü iri sebze, asitli ortamda gelişir ve orta kısmında oluşacak bakteri kültürleri midede gaz yapar. Bu yüzden sebzelerin küçüğünü seçmenizde yarar vardır. Örneğin 7- 10 santim arasında bir salatalık, turşu yapmak için yeterlidir. Turşuyu cam bir kavanozda kurmanız hem sağlık açısından hem de lezzet açısından önemlidir. Cam kavanoz turşuya lezzet kazandırır. Sirkenin etkisiyle iştah açan ve besleyici gıda maddeleri içeren turşu, plastik kaplara kurulursa tadı bozulur ve sağlık açısından tehlikeli sonuçlar verebilir. Turşu soğuk ortamda bekletilirken, asetik asit bakterileri çoğalarak asit ortamı oluşturur. Asitli ortamda da plastikteki kimyasal maddeler çözülerek turşuya karışırlar. Bu da insan sağlığını olumsuz etkiler.

Tuz ve sirkenin meyva, sebzelerle birleşmesiyle oluşan bu müthiş lezzet, aynı zamanda vitamin açısından da çok zengindir. Siz de kış yemeklerinizin yanında bu renk renk güzellikleri sunmak istiyorsanız, acele edin ve hemen bir kavanoz alarak kendi lezzetinizi kendiniz yaratın...

Turşu Kaç günde olur? nekadar beklemesi gerekiyor

Mahmut hoca, turşuyu yaptıktan sonra bir gün güneşin altında tutulmasını tavsiye ediyor
Güneş alırsa gaz yapar ve içindeki sebzeler daha çabuk sararır. Bir gün güneş altında tuttuktan sonra güneş almayan bir yerde 15 gün bekletilmeli ve sonra kapağı açılmalı.

İyi turşu limonla mı, sirkeyle mi yapılır?
Neşeli Günler filmini pek çok kişi hatırlar... Adile Naşit ve Münir Özkul`un turşucu karı-kocayı canlandırdığı filmde biri iyi turşunun limonla, diğeri ise sirkeyle yapıldığını söylüyordu.

Adı üstünde filmdir filmde karı kocanın ayrıldığına ibrahim Bey Bu filmde olur ancak diyor. Çünkü bir turşunun içinde limonun da sirkenin de olması gerektiğini söylüyor. İkisi de olmalı, çünkü turşuyu diri tutmaktadır malzemeyi harcamaktan korkmayın ama tam orantılı olsun.