Kurbanlık alırken nelere dikkat edilmeli? kurbanlık koç bakımı iyi bakılmış kurbanlıkları nasıl anlarız? en ideal kurbanlık nasıl olmalı
Kurbanlık alırken dikkat edilmesi gereken hususlar
Kurban bayramlarına az bir süre kalınca hepimizi bir telaş sarar dolaysıyla hangisi olmalı büyük baş mı alsak yoksa küçük başmı iyi bakımlı bir kurbanda olması gereken özellikler nelerdir? bir sürü özelliklik birçok hayvana bakarız ama bunları anlamak için size en ideal bilgiyi vermeye çalışacağız.
kastamonu belediyesi Veteriner İşleri Sorumlusu Fatih Erbilen, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık satımlarından alımlarına, hayvanların korunmasından beslenmesine ve sağlık kontrolünden kesimlerine kadar her kategoride kapsamlı hizmetlere başladıklarını verildiği belirterek, ilçe ve bölge halkını her konuda bilgilendirdi.

Kastamonu Belediyesi Veteriner işleri olarak kurban bayramında halkın daha hijyenik ve sağlıklı bir ortamda, rahat bir şekilde kurbanlarım almaları ve rahat bir şekilde kurbanlarını kesebilmeleri için gerekli önlemleri aldıklarını kaydeden Kastamonu Belediyesi Veteriner İşleri Bölümü Sorumlusu Veteriner Hekim Fatih Erbilen yaptığı kapsamlı açıklamalarda, şunları kaydetti vatandaşlarımızın daha rahat bir ortamda kurbanlık almaları için belirlenen tek kurban satış noktası Kastamonu Belediyesi Hayvan Borsasıdır. Borsamız 17-18-19 Aralık 2007 Pazartesi Salı ve Çarşamba günleri açık olacak. Hayvan borsamız Avrupa Birliği normlarında ülkemizde Tarım Bakanlığından ruhsatlıdır. Ülkemizde sayılı, bölgemizde tektir. Borsamız Bin 500 büyükbaş bin küçükbaş toplam 2 bin 500 hayvan pazarlama ve teşhir alanına sahip. İdari binası, hayvan sahiplerinin ve vatandaşlarımızın rahat bir ortamda sıcak çayını içerek alış veriş yapabilecekleri kafeteryası ile en iyi hizmete layık olan halkımıza hizmet edecektir. Borsada bir hafta boyunca Belediyemizde görevli iki veteriner hekim görev yapacak ve hayvan alım satımında sağlık açısından ve gebelik açısından şüphesi olan vatandaşlarımıza ayrıntılı hizmet aktaracağız."

Hayvan alıp ta yeri olmayan veya uzaktan hayvan getiren geri götürme sıkıntısı olan vatandaşların hayvanlarının borsada kapalı hayvan barınaklarda korunabileceğine dikkat çeken Erbilen açıklamalarını şöyle sürdürdü Kurbanlık hayvan alırken vatandaşlarınızın bazı önemli konulara dikkat etmesi gerekmektedir. İlçeler arası nakillerde veteriner sağlık raporu ilçe içerisindeki nah illerde menşe şahadetnamesi bulunmayan hayvanlar alınmamalıdır. Sığır turu hayvanların kesinlikle kulak küpe numaraları olmalıdır. Çok zayıf olan hayvanlar alınmamalıdır. Gebe olan hayvan alınmamalı dişi hayvanlar Veteriner Hekim tarafından kontrol ettirilip öyle alınmalıdır. Yeni doğum yapmış, yüksek ateşli, çok genç ve etleri olgunlaşmamış, tüyleri karışık ve mat, bakışları ve dış görünüşü cansız, pis kokulu ishali ve burun akıntısı bulunan, çevreye aşırı tepkili veya çok duyarsız hayvanlar kesinlikle kurbanlık olarak alınmamalıdır. yazsana.net

Erbilen ayrıca hangi hayvanların dini yönden kurban olabileceği konusunda da şu açıklamaları yaptı Büyükbaş bir hayvanın kurban olabilmesi için süt dişlerinin değişmiş, iki yaşını doldurmuş, koyun ve keçilerde ise bir yaşını doldurması veya anasının boyunda olması gerekmektedir. Kurban edilecek hayvanın sağlıklı azalan tam ve besili olması şart. Kötürüm derecesinde hasta zayıf düşkün, bir veya iki gözü kör, boynuzları kırık, dili, kuyruğu, kulakları ve memesi kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökük olan hayvan kurban edilemez. Neye dikkat edeceğinizi artık az veya çok anlamış oldunuz.

Kurbanınız ALLAH katında kabul olması dileğiyle.