Kavunun Faydaları ve Çeşitleri, Kavun Kaç Kalori, Satın alırken nelere dikkat etmeli: Türüne göre değişirse de genellikle sarı kabuklu kavunun yumuşamamış ve sapının bükülerek değil kendiliğinden kurumuş olmasına, güzel kokmasına dikkat edilmelidir. Kavunun ağırlığı önemlidir. Halk arasında “kavunun ağırı, karpuzun hafifi” diye bir söz vardır. Hasanbey kavununun sert olmasına ve üzerinde ezikler olmamasına dikkat edilmelidir.

Saklanması: Sarı kabuklu kavun uzun süre saklanamaz. Eğer tam olgunlaşmamış ise 1-2 gün güneşte bırakılır veya olgunlaşma hormonu çıkaran yeşil elmayla kahverengi kesekâğıdına konursa kısa sürede olgunlaşır. Genellikle dibinin yumuşamış olması ve güzel kokmaya başlaması olgunlaştığını gösterir. Hasanbey kavunu serin, loş yerlerde mümkünse sapından asılarak uzun süre saklanabilir. Tüm kavun türleri kesildikten sonra buzdolabında folyoya sanlarak 1 günden fazla saklanmamalıdır.

Kavunun Faydaları ve Çeşitleri

Saklanması: Kabuğunun sert ve nem geçirmemesi nedeniyle serin ve kuru yerlerde uzun süre saklanabilir. Buzdolabında da 3 haftaya kadar saklanabilir. Bu durumda kabuğunda çatlak olmamasına dikkat edilmelidir. Kabuğu çatlak olan meyvenin içindeki taneler buzdolabında kurur. Meyve bütün olarak dondurulamaz. Meyve suyu ve ayıklanan taneler dondurularak saklanabilir.

İçindeki bazı maddeler: %79 su, karbonhidratlar, şeker (früktoz, glikoz, sakaroz), protein, selüloz, organik asitler (yüksek oranda limon asidi ve az ölçüde elma asidi, oksal asit), mineral tuzlan (demir, fosfor, kalsiyum, potasyum, sodyum), vitaminler (B1, B2, C, beta-karoten, P), yağlar. Meyve suyunda büyük oranda kırmızı renkli anthozian punizin ve phytonzide boya pigmentleri bulunmaktadır.

Kavun Resimleri ve Fotoğrafları

Kavunun Faydaları ve Çeşitleri