Warning: Illegal string offset 'link' in [path]/includes/class_bbcode.php on line 2777

Warning: Illegal string offset 'link' in [path]/includes/class_bbcode.php on line 2791
En iyi leke çıkarma nasıl yapılır

Sponsored ADS

En iyi leke çıkarma nasıl yapılır

 1. #1
  Administrator WAdmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Kasım 2012
  Yaş
  36
  Mesajlar
  600


  Reklamlar
  En iyi leke çözücü leke çıkarma yöntemleri çıkmayan lekeler için ne yapmam lazım
  Hayatımız boyunca mutlaka bazı eşyalarımız lekelenir altın lekesi Ayakkabı lekesi temizleme derdine düşeriz fakat herzaman lekeden kurtulamayız. Sebebi ise doğru yerde doğru malzemeyi kullanmıyor olmamızdır, ne tür malzeme hangi lekeyi çıkarır? eğer yanlış malzeme kullanırsanız leke daha çok yayılabilir ve daha pis bir görüntü oluşabilir.

  Alçı Lekesi çıkarmak
  Ilık sirkeye batırılmış bir bezle silin.

  Alkol Lekesi kalıcı olurmu?
  Cilalı ahşap üzerinde: Lekeli yerleri bir mantar tıpasıyla silin veya terebentinle ıslatın, sonra parlatın.
  Masif ahşap üzerinde: Eter veya benzinle temizleyebilirsiniz. Leke çok inatçıysa, çakmak benzinini deneyiniz.

  Altın Temizliği nasıl yapılır?
  Bir litre suya 15 gr. sabun rendesi ve 100 gr. amonyak ilave edin. Temizlemek istediğiniz altın eşyalarınızı bu karışımın içinde yarım saat kadar bırakın. Sonra, soğuk suyla çalkalayın ve bir deri parçasıyla temizleyin.

  Alüminyum Kapların Temizliği

  Kimi zaman alüminyum kaplarımız kirlenir ve lekelenir (özellikle bulaşık makinasında yıkadıktan sonra kararırlar). Bunların temizliği de kolaydır. İçinde kuzu kulağı pişirin veya süt kaynatın. Bozulan rengi eski haline dönecektir. Biraz zeytinyağı ile birkaç damla alkolü karıştırın ve yumuşak bir bezle alüminyum kaplarınıza sürün. Pırıl pırıl olacaklardır.

  En iyi leke çıkarma nasıl yapılır

  Ampul Temizleme nasıl yapılır En iyi temizleyici alkoldür. Ancak ampulün yüzeyi pütürlüyse bir kesilmiş soğan parçasıyla silin, sonra nemli bir bezle temizleyin. Ampulü temizledikten sonra ışığı yakmadan, üzerine bir iki damla parfüm sürün. Eviniz mis gibi kokacaktır.

  At Kestanesi Elleriniz için: At kestanesi tozu ile ellerinizi yıkarsanız beyaz ve yumuşak olmalarını sağlarsınız.

  Çamaşırlar için: Özellikle beyaz çamaşırları at kestanesi suyuyla yıkarsanız kar gibi beyaz olurlar. Ayrıca, at kestanesiyle yıkanan çamaşırlar nemliyken ütülenirse kolalı gibi olur.

  Ayakkabıdaki Lekeler
  Su lekesi: Boyamadan önce vazelin sürün.

  Küf Lekeleri: Bir beze gliserin sürerek lekeleri silin.

  Spor ayakkabılar: Benzine batırılmış, eski diş fırçasıyla temizleyin.

  Açık renk ayakkabılar: Üzerindeki lekeler benzine batırılmış bir bezle silinirse yok olurlar.

  Koyu renk ayakkabılar:
  Üzerlerindeki lekeleri alkole batırılmış bezle temizleyin. Lekeler yok olacağı gibi ayakkabılarınız pırıl pırıl gözükecektir.

  Vernikli ayakkabılar: Süt ve limon suyu en tesirli temizlik maddesidir.
  Süet ayakkabılar: Süet ayakkabıların dökülen tüylerini kabartmak için onları, su buharına tutun. Sakın ıslakken fırçalamayın. İyice kuruyunca tel fırçayla fırçalayın.

  Rugan ayakkabılar: Çatlamalarını önlemek için zeytinyağı veya vazelin sürün. Sıcaklık çatlamalarına sebep olacağı için serin yerde saklayın.

  Kahverengi ayakkabılar: Rengini değiştirip siyaha boyamak isterseniz önce çiğ patatesle ovalayın sonra siyah cila sürün.

  Ayna temizliği Aynanızı temizlemenin iki basit yolu:
  Top haline getirdiğiniz gazete kağıdını, 2 ölçü su ve 1,5 ölçü sirke karışımına batırarak bununla aynanızı silin, sonra kuru bir bezle kurulayın.
  Yarıya kesilmiş çiğ patatesle aynayı ovalayın. Sonra içine az miktarda alkol katılmış suyla durulayın.

  Sineklere karşı: Aynayı temizlediğiniz son suya alkol katarsanız sineklerin konmasını engellersiniz.

  Balmumu Lekesi

  Lekeli yere bir kurutma kağıdı yerleştirip, balmumunu emmesi için üstünde sıcak ütüyü gezdirin.

  Blucinlerin Rengi

  Rengini devamlı olarak açılmasını istemiyorsanız, yeniyken içine bol miktarda tuz atılmış soğuk suda 12 saat kadar bırakın. Renginin belirgin bir sabitlik kazandığını göreceksiniz.

  Boya Kokusundan rahatsız olursanız
  Taze boya kokusunu yok etmek için iki çareden yararlanabilirsiniz.
  Boya kutusuna, litre başına 2 çorba kaşığı vanilya karıştırın.
  Veya boyadığınız odaya, içinde kesik bir soğan bulunan soğuk su dolu bir kap yerleştirin. Ekmek içiyle doldurulmuş bir tabak da aynı işi görecektir.


  Duvar Temizliği
  Oda duvarlarını temizlemek daima can sıkıcı işler arasında yer alır. Üstelik bu işin püf noktaları bilinmiyorsa…
  Odanın ortasına, kaynar su dolu bir kap bırakın. Kapı ve pencereleri iyice kapatın. Meydana gelecek buhar duvarları nemlendireceğinden temizlik işiniz oldukça kolaylaşacaktır.
  Mutfak duvarlarının temizliği için kullanacağınız sabunlu suya bolca tuz ilave edin. Böylece duvarlardaki yağ ve is lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.
  Boyalı duvarlarınızı, iyice yıkayıp kuruttuktan sonra, nişastalı suya batırdığıız süngerle silin. Böylelikle bir sonraki temizlik işlemini kolaylaştırmış olursunuz.


  Parmak izleri

  Duvarın boyasına zarar vermeden bu sevimsiz parmak izlerinden kurtulabilirsiniz.

  İzleri kesilmiş patates parçasıyla ovuşturun.

  Parafine buladığınız bir bezle silerseniz parmak izlerinin çıktıklarını görürsünüz.

  Cam üzerindeki boya lekeleri

  Eğer lekeler küçükse, bunları jiletle kazıyarak çıkartabilirsiniz.

  Daha inatçı ve büyük boya lekelerini önce alkolle ıslatın, sonra jiletle kazıyın.

  Kumaş üzerindeki boya lekeleri

  Leke henüz oluşmuşsa, yani tazeyse en etkili temizleyici madde terebentindir.

  Leke kurumuşsa, sabunlu suyla yıkayın ve birkaç saat bu suda bırakın. Boya iyice yumuşayınca bir bıçakla kazıyın, sonra terbentinle silin.

  Böcek ölüleri leke yapmışsa

  Beyaz çamaşırlar: Çamaşır suyuyla yıkayın.

  Renkli kumaşlar: Lekeyi ılık suyla ıslatın, sonra amonyaklı suyla fırçalayın.

  Ceviz Lekesi


  Taze ceviz lekesinin ellerde bıraktığı sevimsiz lekeyi çıkarmak için pamuklu bir bez parçasını sirkeye batırıp lekelere sürtün. Sonra ellerinizi soğuk suyla yıkayın.

  Cezvedeki Lekeler

  Cezvenizdeki kahve lekelerini tuzla ovarsanız hemen çıkarlar.

  Çamaşırlar

  Yeni çamaşırlar: Yeni çamaşırlarınızın apresini bozmak için, bunları sodalı veya tuzlu ılık suya batırın.

  Kaynatırken: Çamaşır kaynatırken oluşan buharı önlemek için, tülbent içine koyduğunuz defne yapraklarını kaynama suyuna atınız.

  Beyazlık: Beyaz çamaşırlarınızı kaynattığınız suya birkaç yumurta kabuğu atarsanız kar gibi beyaz olmalarını sağlarsınız.

  Sararmışsa Çamaşırlarınızın kat yerlerinde oluşan sarı çizgileri yok etmek için, bunları çiğ sütle ıslatın. Güneşte kuruttuktan sonra yıkayın.

  Renk: Keten çamaşırlarınızın, nazik trikolarınızın, bluzlarınızın ilk günkü parlaklıklarını ve güzel renklerini devam ettirmek istiyorsanız, son durulama suyuna beyaz sirke ilave edin.

  Çamur Lekesi
  Hiçbir zaman elbiseyi hemen fırçalamayın. Çünkü çamur lekesi genellikle kuruyunca hafif bir fırçalamayla çıkarlar. Eğer leke çıkmamakta ısrar ederse, eşit miktardaki su ve sirke karışımıyla silin.

  Çantalardaki Lekeler
  Deri çantalar
  Çantalarınızı cilalayarak yağmur lekelerine karşı koruyun.Eğer, bu kurala uymadınızsa ve yağmur çantanızda sevimsiz lekeler oluşturduysa, çantanızı kısa bir müddet kaynar su buharına tutun. Kurur kurumaz da, ihmal etmeden hemen cilalayın.

  * Güderi çantalar

  Rutubet, güderi çanta ve eldivenlerinizde küf izleri oluşturabilir. Fakat gliserinle fırçalarsanız bu kusuru yok edebilirsiniz.

  Kumaş üzerindeki lekeler

  Beyaz kumaşta: Limon suyuyla silin. Sonra soğuk suyla durulayın.

  Renkli kumaşta: Taze lekeyi yumurta sarısını suyla karıştırarak ovuşturun. Leke eskiyse, gliserinli suyla silmeniz gerekir.

  Halı üzerindeki lekeler

  Eşit ölçekteki alkol ve sirke karışımıyla lekeli yerleri siliniz.

  Çimento Lekesi
  Yerdeki çimento lekelerinin üzerilerine sıcak alkol sirkesi dökün. Kuvvetli fırçaladığınızda yok olduklarını göreceksiniz.

  Sakız Ciklet Yapışması
  Kendimiz çiğnemesek de elbisemize her an bir çiklet yapışması olağandır. Çikletin yapıştığı yerin tam altına isabet eden yerine naylona sarılmış bir miktar buz koyun. Biraz bekleyin buzun soğutucu etkisiyle çiklet donar. Sonra bir fırçayla bu donan çikleti fırçalarsanız, hepsi yapıştığı yerden çıkar.

  Çikolata Lekesi Kumaş üzerindeki leke
  Çikolata lekesini temizlemenin en iyi yolu gliserinle ovuşturup yağ emici iki kağıt arasında bir müddet bırakarak yağının iyice emilmesini sağlamaktır.
  Eğer bu yeterli olmazsa ve lekelenen kumaş rengi bozulmayan cisten ise lekeli kısmı suyla karıştırdığınız 90 derecelik alkolle silin.

  Halı üzerindeki leke: Sabunlu suyla lekenin dış kısmından başlayarak içe doğru silin. Üzerine talk pudrası döküp bir müddet bekleyin. Süpürdükten sonra eşit miktarlardaki su ve alkol karışımıyla silin.

  Etek ve Pantolondaki Parlaklıkların Giderilmesi
  Kabuğu soyulmuş patatesi iyice yıkadıktan sonra ikiye bölün. Bu kestiğiniz tarafı kumaşın parlak yerine sürmeye başlayın. Birkaç kez tekrarladığınız bu işlemden sonra eteğinizi kurumaya bırakın. İyice kuruduktan sonra da bir fırçayla fırçalayın. Kumaştaki parlaklıktan eser kalmadığını göreceksiniz.

  Fondöten Lekesi
  Elbisenize bulaşan fondöten leke bırakmışsa, bunu etere batırılmış bir bezle silin. Oluşan hare sabunlu suyla yıkanınca yok olacaktır.

  Kan Lekesi
  Hiç denememeniz gereken usul kan lekesini çıkartmak için sıcak su kullanmaktır. Lekenin pişerek daha fazla yerleşmesine yol açar sıcak su. Oysa bazı özel yollarla kan lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz.
  Beyaz kumaşlarda: Lekeyi oksijenli suyla ıslatın. Sonra sabunlu ılık suda yıkayın.
  Renkli kumaşlarda: Nişastayı suyla karıştırarak bir hamur yapın. Bunu lekeli yere sürerek kurumasını bekleyin. Sonra fırçalayarak temizleyin. Bir başka usul de aspirin tabletini azıcık suyla eritip lekeli yeri bununla örtmektir. İyice kuruyunca fırçalayarak temizlersiniz.
  Halıda kan lekesi: Lekeli yerleri beyaz sirkeyle ovuşturun.


  Kahve Lekesi

  Leke henüz oluşmuşsa üzerine biraz tuz dökün.

  Beyaz pamuklu kumaşta: Lekeyi sabunlu su ile çıkaramazsanız, oksijenli su ile silin. Bu da yeterli olmazsa çamaşır suyu kullanmaktan başka çareniz yok demektir.

  Renkli kumaşta: Lekeyi çıkartmak için birkaç yol deneyebilirsiniz.
  Lekeli kısma biraz gliserin sürün ve ılık suyla durulayın.

  Nazik kumaşlar için:
  Şu karışımı deneyebilirsiniz. Sıcak suya bir yumurta sarısı ve birkaç damla gliserin katın. Bununla lekeli kısmı silin ve ılık suyla durulayın.

  Halı üzerinde: Lekeli yeri, eşit miktarlardaki alkol ve beyaz sirke karışımıyla silin.

  Cilalı ahşap üzerinde: Oksijenli suyla silin. Sonra lekeli yeri cilalayın .

  Mermer Üzerindeki Lekeler


  Boyalı lekeler
  Meyva, kahve, içki ve nikotin lekeleri içine birkaç damla amonyak katılmış çamaşır suyuyla ovuşturulunca yok olurlar. Sonra duru suyla silmeyi ihmal etmeyin.

  Mürekkep lekesi
  Birkaç damla amonyak ve %20 oranında oksijenli su karışımıyla lekeleri ovun. Kuruyunca mermerlerinizi yumuşak bir bezle parlatın.

  Yağ lekeleri
  Mermer üzerindeki yağ lekelerini çıkartmak için benzin kullanın. Ancak bu işi ateşten uzakta yapmayı sakın ihmal etmeyin.

  Sararan mermerler
  Sabunlu suyla silin. Sonra tuz katılmış limon suyuyla ovuşturun. Durulatıp kurutun.

  Pas lekeleri
  Oksalit asit pas lekeleri için birebirdir. Bir kaşık oksalit asidi az miktardaki sıcak su içinde eritin. Buna batırdığınız bir bezle lekeli yerleri ovun.

  Beyaz mermerler
  Bol tuz ilave edilmiş limon suyuyla ovun. Bir fanila parçasıyla parlatın.

  Meyva lekeleri

  Beyaz kumaş üzerinde: Lekeyi amonyaklı suyla yıkayın. Çıkmazsa, çamaşır suyu ilave ettiğiniz sabunlu suya batırıp lekeli kısmı ovuşturun.

  Renkli kumaş üzerinde: Renkli kumaş üzerindeki meyva lekelerini aşağıda sıraladığımız malzemelerden elinizin altında bulunanı veya kolayınıza geleni ile temizleyebilirsiniz.
  90 derecelik alkol, Amonyak ilave edilmiş oksijenli su, Ekşimiş süt iki üç saat leke üzerinde bırakacağınız ekşimiş süt, meyva lekesini çıkartacaktır.

  Sentetik kumaştaki leke

  Limon suyu
  Beyaz sirke
  Hafif amonyaklı su
  Bu malzemelerden herhangi birisine batırdığınız bir pamuk parçasıyla lekeyi silin. Ancak bu işi yapmadan önce lekeli kısmın altına bir kumaş parçası koymayı unutmayın.

  Yünlü ve ipekli kumaştaki leke

  Lekeli kısmın altına su emen bir kumaş parçası yerleştirin ve lekeyi beyaz sirkeyle silin.

  Eldeki lekeler

  Ellerinizdeki meyva lekelerini sirkeyle yıkar veya silerseniz kolayca çıkarabilirsiniz.

  Mobilyalardaki Lekeler

  Boyalı mobilyalarda

  Su lekeleri:
  Mantar tıpayla ovun.
  Sinek pisliği: Kahve telvesiyle lekeleri silin veya sirkeyle ovun.
  Şeker lekesi: Ilık suyla hafifçe sulndırılmış kahve telveleri kolayca temizler.

  Cilalı mobilyalarda;

  Su lekeleri:
  Eşit miktardaki zeytinyağı ve 90 derecelik alkolü karıştırıp buna batıracağınız bezle ovuşturursanız lekeleri yok edebilirsiniz. Eğer mobilyanızın cilası hafif bozulduysa zeytinyağı ve sigara külü karışımına batırdığınız bir bezle daireler çizerek yenileyin cilasını.

  Sıcak tabak izi: Üzerine terebentin sürün ve kaynamamış ketenyağıyla ovun. Sonra temiz ve yumuşak bir bezle parlatın.

  Mum lekeleri


  Cilalı ahşapta: Bir karton parçasıyla kazıyarak mümkün olduğu kadarını çıkarın. Sonra sıcak suyla ovun. Eşit oranlardaki terebentin ve ketenyağı karışımına batırdığınız bezle lekeyi ıslatın. Kuruduktan sonra parlatın.

  Vernikli mobilyada: Kartonla kazıdıktan sonra petrole batırdığınız bir bezle silin.

  Örtüde: Mumun koparabildiğiniz kadarını kaldırın örtüyü yıkayın. Kuruduktan sonra ütülerken mum lekesinin bulunduğu yeri iki kurutma kağıdı arasına koyun.

  Mürekkep lekesi

  Deri eşya üzerinde: Biraz limon suyuyla lekeyi fırçalayın.

  Kağıt üzerinde: Lekeli kağıdın altına kurutma kağıdı koyun. Lekenin üzerine birkaç damla oksijenli su sıkın. Sonra kuru bir pamuk parçasıyla kurutun.

  Kumaş üzerinde:
  Dayanıklı bir kumaşsa: Biraz limon suyu ve ılık sütle silin. Durulanınca leke yok olacaktır.
  Nazik bir kumaşsa: Leke kuruyunca, üzerine talk pudrası dökün. Kaybolana kadar fırçalayın.
  Beyaz çamaşırda: Hemen lekenin üzerine sulandırılmış hardalı yayın. Yarım saat kadar bekleyip, süngerle lekeli yeri yıkayın.


  Mobilya üzerinde:
  Eğer leke tazeyse içine çiğ süt veya limon suyu ilave ettiğiniz sıcak su yeterli olacaktır.
  Leke eskiyse zımpara kağıdı ile kazıyın. Muntazam daireler çizerek mantar tıpayla parlatın.

  Parmaktaki lekeler: En etkilisi domates suyuyla ovmaktır.

  Kırmızı mürekkep lekesi:
  Üzerine hardal sürüp birkaç saat öylece bırakın. Kırmızı mürekkep lekesinden sizi kurtaracak en iyi malzeme budur.

  Nikotin Eldeki nikotin lekeleri
  Leke belirsizse biraz limon suyu ile ovuşturmak size yeterli olacaktır.
  Leke daha ciddiyse çamaşır suyuna başvurmanız gerekir.
  Leke oldukça koyuysa şu hamurdan yararlanın: Bir çorba kaşığı bikoarbonat dö sud, bir çorba kaşığı ponza taşı pudrası ve birkaç damla limon suyunu karıştırın. Bununla elinizi iyice ovuşturun.

  Kumaştaki nikotin lekesi: Leke yok olanakadar 90 derecelik alkole batırdığınız bir bezle ovun.

  Küllük üzerindeki lekeler:
  Yıkadığınız halde küllükteki lekeler çıkmadılarsa, bunları ince tuza batırdığınız bir mantar tıpayla ovun.

  Oje Lekesi

  Aseton ile veya eşit ölçülerdeki alkol ve eter karışımı ile çıkartabilirsiniz. Her iki halde de lekenin altına 4-5 kat katlanmış beyaz bir bez koyun. Lekeyi silerken bu bez kirleneceğinden, kirin elbiseye geçmemesi için, kontrol edin ve lekenin altına bezin temiz kısımlarının kaydırın. Leke hemen çıkmazsa bu işlemi bir daha tekrarlayın. Sonra asetonu uçurarak leke bırakmasını önleyin.

  Ot Lekesi
  Lekeyi ıslattıktan sonra üzerine eşit miktarda sofra tuzu ve kırımtartar serpin. Güneşte kurusun.

  Pas Lekesi

  Sentetik olmayan kumaşlardaki lekeler:
  Tuzlu limon suyuyla ovuşturun. Sonra içine biraz amonyak katılmış suyla silin ve durulayın.
  Lekeli kısmı suyla ıslatın ve kaynar su buharına tutun. Kuzu kulağı ile ovun, sıcak su ile durulayın.
  Sentetik kumaşlardaki pas lekeleri: Diğer kumaşlardan daha çok dikkat gerekir, en etkili çözüm lekeli kısmı biraz limonla ovmaktır.

  Ruj Lekesi

  Ruj lekeli kumaşı etere batırılmış bir pamukla silmek ve bu işlemi birkaç kez tekrarlamak gerekir. Ancak bu işlemi yaparken ateşten uzakta durmakta fayda vardır. Eter çok yanıcı bir maddedir.
  Lekenin üzerine sabun sürün ve bir saat öyle bırakın. Sonra yıkayın.
  Üzerine pamukla oksijenli su damlatın. Sonra suyla durulayın.

  Sebze Ayıklarken Ellerdeki Lekeler
  Sebzeleri ayıklarken ellerde oluşan lekeler, ellerimizi yıkadıktan sonra bile temizlenmezler. Fakat portakal kabuğuyla ovarsak hemen kurtuluruz bu sevimsiz lekelerden.

  Süt Lek
  esi

  Yıkanabilen kumaşta:
  sabunlu bezle silin.

  Yıkanmaz kumaşta: benzine batırılmış bir bezle bastırmadan silin. Elin hafif temasıyla benzini uçurun. Sonra ılık suda durulayın ve nemli bezle tersinden ütüleyin.

  Su Lekesi

  Bilirsiniz, su da leke yapar. İpekli ya da pamuklu kumaşlardaki su lekesini çıkartmak için lekeli yerleri bir bardak ya da şişenin dibiyle ovun. Fanilalarla yünlüleri ütülemek yeterlidir.

  Şarap Lekesi
  Beyaz kumaşta şarap lekesi:
  Kumaşı bir süre kaynamakta olan süte batırın sonra yıkayın.
  Örtünün üzerine dökülür dökülmez hemen tuz serpin. İlk yıkamada çıkacaktır. İnatçılık ederse, yıkama suyuna biraz çamaşır suyu katınız.
  Renkli kumaşta şarap lekesi: Lekeli kısmı amonyaklı soğuk suya batırın.
  Beyaz pamuklu örtüde: Hemen lekeli kısmı beyaz şarapla ıslatın.

  Tentürdiyot Lekesi
  Leke yeni ise, alkol yararlıdır. Eğer eski ise, benzin vb. şeyler ya da oksijenli su kullanılır.

  Tereyağı lekesi

  Sentetik kumaşta:
  Sabunlu su yeterli olacaktır.

  Pamuklu ve beyaz kumaşta: Yıkamadan önce kuru sabun sürtün.

  Yünlü veya ipeklide: Talk pudrası ve tebeşir tozundan yararlanın.

  Terleme Lekesi

  Beyaz renkli elbiselerde: Asitoksalitle silin. Durulayın, sonra oksijenli su ile silin.

  Nazik kumaşlarda:
  Hafif amonyaklı veya limonlu su yeterli olabilir.

  Yünlü kumaşta Kumaşı birkaç saat sirkeli soğuk suda bırakarak lekeleri temizleyebilirsiniz.
  Ütüde Sararan Çamaşır Sararan kısmı nemlendirin. Üstüne mısır nişastası serpin. Sonra yine bir bez aracılığıyla ütünüzle kurutun. Leke yok olacaktır.Bir başka yol da sararan kısmı oksijenli su ile ıslatıp, gene ütüyle kurutmaktır.

  Yağ Lekesi
  Sıçrayan yağlar: Kızartma yaparken ne kadar dikkat etsek de tamamen engelleyemeyiz. Bunları temizlemek için en etkili temizleyici ispirtodur.Zeytinyağı lekesini elbiseden çıkartmak için sakın su ya da kolonya kullanmayın. Hemen bir lokma ekmek içini yuvarlayıp lekenin üstünde gezdirin. Çıkacaktır.

  Yumurta Lekesi
  Yumurta lekelerini çıkartmak için suyu soğuk olarak kullanmanız şarttır.
  Genellikle sabunlu su yeterli oluyorsa da beyaz kumaşlarınız için biraz çamaşır suyu ilave edebilirsiniz.
  Kesik limonla lekeli yerleri ovun.
  Suda haşlayarak ezdiğiniz bir parça patatesle ovuşturun.
  İçinde çakıl bulunmayan nemli toprakla yumurta lekelerini silin.


  Zamk Lekesi
  Çıkartmak istediğiniz lekenin altına su emici bir kumaş parçası koyun ve lekeli kısmı beyaz sirkeye batırılmış bir bezle silin sonra durulayın.

  Zift Lekesi
  Üstüne vazelin sürüp bir saat bekletmek sonra da lekeyi her eczaneden rahatlıkla bulabileceğiniz eterle silmeniz gerekmektedir.
  Cesurun bakışı korkağın kılıcından daha keskindir!

 2. #2
  Moderator KaoS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03 Kasım 2012
  Yaş
  30
  Mesajlar
  111


  Sponsor reklamlar


  Çok güzel Bir çalışma olmuş elinize sağlık Bizim alimünyum tencere var onu da temizleyim bari sizden aldığım akılla
  Hayatta iki şeyden korkarım;
  Bir Allah'tan, bir de Allah'tan korkmayandan...


 3. #3
  Administrator WAdmin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01 Kasım 2012
  Yaş
  36
  Mesajlar
  600


  Beyin bedava işte yazdık nacizane bişeyler nağmafi işinize yarar umarım kaos.
  Cesurun bakışı korkağın kılıcından daha keskindir!

+ Cevap Ver

 • En iyi leke çıkarma nasıl yapılır Konusuna Oy verin

  5.00 Üzerinden ortalama oy almış 0 kişi oy vermiş

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Giriş yapmak için Buraya tıklayın


istanbulun Fethini birleşik 2 kere yazın


YazSana.Net Forumları Bilgi Eğlence Komedi Yaşam Sağlık üzerine yazılan herşey! Forum Kurallarına Lütfen Uyalım!
Bumerang - Yazarkafe Radyo Dinle
Yorum düşünce yazma
facebook butonumuz