Çığdan korunma yolları nelerdir? çığ kaymalarından korunmak çığ için alınacak tedbirler hangileri
Çığdan korunma yöntemleri nelerdir? çığdan nasıl korunabiliriz, çığdan korunmak için neler yapılmalıdır maddeler halinde çığdan nasıl korunmalıyız hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Çığ çok kötü bir felakettir çok hızlı gelişir ve ansızın haraket ederek sizi hazırlıksız yakalar neler yapacağınız hususunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Bir çok insanın canının yanmasına ölmesine, yaralanmasına sebep olmuştur, nekadar önlem alınsada çığın büyüklüğüne göre kayıplar değişebilmektedir.
Çığdan korunma yolları
Çığın daha yavaş ve yüksekliğinin az olduğu kenar kısımlarına ulaşmaya çalışın.
Çığ başladığında, çığın büyüklüğüne, hızına, patikanın genişliğine, etrafta bulunan araçlara ve var olan daha güvenli yerlere bağlı olarak, o alandan çok hızlı bir şekilde ayrılmaya karar verin.
Bağırarak veya başka ses kaynaklarını kullanarak, diğer insanları uyarın.
Kırılmış ağaç ve kaya parçalarından uzak kalmaya veya korunmaya çalışın.
Yerden de destek alarak yüzme hareketi yaparak akan karın üstünde kalmaya çalışın.
Ağzınızı sıkıca kapatın, mümkünse kafanız karın altında kaldığı anda uzun süre nefesinizi tutun.
Önerilen başka bir yöntem de akış sırasında oturma pozisyonu almaktır. Bu yöntemde bacaklar ve kollar birbirlerine yapıştırılır ve çığ durmadan kısa süre önce, bacaklar ile yeri sertçe iterek kalkmaya çalışılır.
Eğer çığa yakalanmanız kesin ise veya o anda kayak yapıyorsanız, kayak batonlarını ve kayakları çıkarıp atın, sabit bir ağaç, kaya veya başka bir cisme tutunmaya çalışın.
Çığ durmadan önce mutlaka bir elinizi ağız ve burnu kapatacak şekilde yüzünüzde, diğer elinizi de başınızın üzerinde (yüzeye doğru uzatarak) tutun ve kar altında kaldığınız zaman boyunca hayati önem taşıyacak olan nefes boşluğunu genişletin. Bu arada başınızı sağa sola çevirerek boşluğu büyütebilirsiniz.
Karda ses iletimi az olmasına rağmen, yüzeye yakın olduğunuzu hissediyorsanız bağrmak faydalı olur.
Bazı olaylar ve araştırmalar göstermiştir ki, sırt çantası taşıyan insanların çığın topuğu civarında yüzeyde kalma şansları, taşımayanlardan daha fazladır.
Hava kesesi, çok küçük olsa bile ağız ve burnun kar ile dolmaması demektir. Kesenin varlığı, kazazedenin her zaman kurtulma şansının olduğunu ümit etmesini sağlar.

Arabada iseni neler yapacaksınız?
Telsiz varsa çağrı yapın ve telsizi alıcı konumunda sürekli açık tutun.
Araçta bir çubuk veya benzeri bir alet varsa bunu kar içinde yukarı doğru batırıp kurtarmaya gelecek olanların çubuğu görmelerini sağlayabilirsiniz.
Çığ sırasında bir aracın içinde bulunuyorsanız motoru durdurup, ışıkları söndürün.
Araçtaki oksijen miktarını korumak için sigara içmeyin, ateş yakmayın.
Dışarı ses (korna) ve ışık verecek herhangi bir alet (fener gibi) faydalı olabilir.
Son olarak aracı çevreleyen karı kazmaya çalışın. Ancak, kazarken kendinizi güvende hissetmiyorsanız araç içinde kalmanız daha emniyetlidir.

Çığ düşmesi video izle