Balık nasıl saklanır? bozulmadan balık saklama yöntemi nedir?
Mevsimine göre yada çok fazla balık aldıysanız bozulmasın diye buzluğa atmak bazen yeterli olmayabilmekte dikkat edilmesi gereken saklama tekniğini sağlıklı biçimde yapmalısınız buyrun bunlar nelermiş birlikte öğrenelim.
Balık saklama yöntemleri
Balıklar ortalama oda sıcaklığında 20oC 20 saat süreli tazeliklerinden bir şey kaybetmeden durabilirler.
Bu kış ayları için geçerli olup yaz aylarında klimasız mahallerde bu süre oldukça kısalır. Eğer bu süre 20 saati geçecekse muhakkak temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabının +5oC’lık hacminde 3 gün, tek yıldızlı buzdolaplarının buzluklarında ki, buranın sıcaklığı 0 ila -5oC arasındadır, 14 gün saklanabilir. Daha uzun süreli saklamalar muhakkak üç yıldızlı buzdolaplarının -18oC ısılık deep-freezelerinde veya bağımsız deep-freezelerde yapılmalıdır.

Deep-freezelerde saklama süreleri hamsi sardalya gibi küçük balıklar için 3 aydır.
3 ila 4 adedi bir kilo gelen çipura, lüfer gibi balıklar için 5 ila 6 ay.
Ağırlığı 1 kilodan büyük balıklar için ise 6 ila 8 aydır.
-25o C’lik “deepfreeze”lerde ise bu süre yaklaşık P artar

Dondurulmadan önce yapılması gerekenler: Balıkların dondurulmadan önce temizlenmesi gerektiğini belirtmiştik. Ancak hamsi, sardalya ve gümüş gibi balıklar bunun istisnasıdır. Bu balıkların temizlenmeden saklanması gerekir.

Dondurma yöntemi ve sonrası: Dondurduğunuz balıkları çözdüğünüz taktirde tekrar dondurmamalısınız bakteri üremesi açısından sakıncalı olabilir. Bu nedenle donduracağınız balıkları aile nüfüsunuza göre iki veya üç kişilik porsiyonları içeren öğünlere bölerek dondurmak yukarıdaki problemin halli için tavsiye edilir. Balığı dondurmadan önce porsiyonlara bölüp aluminyum folyo veya asetat ile ambalajlamalı ve üzerine balığın cinsini, dondurulduğu tarihi içeren bir etiket yapıştırmalısınız.

Paketlenmeden önce yapmanız gerekenler: Ambalajları önce buzdolabının 0 ila +5oC ısılık bölümünce birkaç saat soğutmalı, daha sonra derin dondurucuya koymalısınız. Bu işlem esnasında derin dondurucunuzu şoklama konumuna getirmelisiniz. Balığı çözeceğiniz zaman ise, iri balıkları buzdolabının normal kısmına alıp bir gün dinlendirerek çözebilirsiniz. Haşlanmış küçük karidesleri ise hemen sıcak suya atabilirsiniz.

Hadi şimdiden saklayıp pişirenlere afiyet olsun.