Aileler Çocuklarına Nasıl Destek Olmalı, Aile çocuğa destek olmalı, Çocuk Yetiştirme ve Piskolejisi, 9 yaşında bir oğlum var ve kolesterolü 293 seviyesinde, dendik tahliller yapıldı, bende, eşimde bu omu normal çıktı. Çocuğum iki yıldır diyet yapıyor; spora gidiyor Ama oku! {ağında ve arkadaşları ile bir şeyler yemek istiyor. Sıkıntıları yüzünden dep resyon başladı. Çocuğumun belli bir yaşa gelince kalp krizi geçireceğini söylüyorlar. Ne yapmalıyız? Seda Büyüksoy

Bazı genetik sorunlar olduğu görülüyor. Genetik konseptler de dış etkenlerin rolü olabiliyor. Bu nedenle artık anne ve babada yoksa bu genetik değildir tespiti yapılmıyor. Çocuğun problemi var ve genç yaşta kalp krizi geçirme riski, en azından kağıt üstünde doğru bir tespit. Yüksek kolesterol, genç bir insanın kendi yaşma uymayan bir risk taşıdığını gösteriyor. Çocukta bir yatkınlık gelişmiş durumda, bir riski var. Ama çocuğu tutmak da zor.

Çocuklara bir alışkanlık vermek istiyorsak, onların rol modeli olmak gerekir. Onunla sebze yemeniz gerek. Babası onunla spor yapmalı, beraber manava gidip beraber sebze almalı. ‘Bunları yeme, yoksa kalp hastası olursun* demek yerine, tüm gerekleri ailenin beraber yapması gerekir. Çünkü çocuk; hastalığı ve risklerini hem anlamaz hem de depresyon gibi sorunlar gelişir. Sonuçta çocuğun 20-25 yaşında hem kalp hem de zihinsel sağlığını zorlayacak bir süreç söz konusu olur.

Doktor kontrollerini aksatmamak ve ilaç kullanımı gerek. Çocuğa ‘Sen hastasın demek zor. Bu nedenle anne babaların onlara bazı gerekleri göstermesi, ço cuğa hasta olduğunu söylememesi, ama ilaç kullanması ecre Uyorsa da, bazı numaralarla bunu sağlaması gerekir. Çocuk spor aktıvitclcrinc sokulmalı ve kalp krizi geçirme riskinide kimseden duymamalı.